Metallerin elektriksel özdirencinin Debye modeli ile hesaplanması
Calculation with Debye model of electrical resistivity of metals
  1. Tez No: 283388
  2. Yazar: AYSUN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ASKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada metallerin elektriksel özdirenci ve sıcaklığa bağımlılığı incelenmiştir. Belirlenen sıcaklık aralığında, Debye-Waller faktörünün bir terimi olarak elde ettiğimiz genelleştirilmiş n-boyutlu Debye fonksiyonu analitik yöntemler doğrultusunda elde edildi ve Mathematica 7.0 programlama dilinde program yazılarak farklı metallerin elektriksel özdirençleri hesaplandı. Teorik olarak hesaplanmasını zorlaştıran hassas yapısından dolayı, ?o için deneysel sonuçlar kullanıldı. Ancak, ?i(T) için yüksek sıcaklık özdirenci, Ziman teorisi kullanılarak kolaylıkla hesaplandı. Bu bağıntılar bazı metallerin özdirencinin sıcaklığa bağlılığını incelemek için faydalıdır. Malzemelerin elektriksel özdirencinin bilinmesi, bu malzemelerin temel özellikleri hakkında bilgi edinilmesinde oldukça önemli bir araçtır. Günümüzde, farklı metallerde elektriksel özdirencin incelendiği birçok çalışma mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This study examined the electrical resistivity of metals and its temperature dependence. A generalized n-dimensional Debye function as a term in Debye-Waller factor was obtained through analytical methods determined in the temperature range, and different metals? electrical resistivity were calculated using a program written in Mathematica 7.0. Since it is cumbersome to compute ?o theoretically, experimental metods were employed; however, Ziman theory was used to determine high-heat resistivity for ?i(T). These formulas help examine the electrical resistivity of some metals at various temperatures . Knowing electrical resistivity of materials is an important means to examine their core characteristics. Currently literature includes many studies on electrical resistivity of different metals.