Arı ürünlerinde ağırmetal birikimine trafiğin etkisi
The effect of traffic on heavy metal accumulation in bee products
- Tez No: 283391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Trafiğin arı ürünlerindeki ağır metal birikimine olan etkisini araştırmak amacıyla Tokat İlinde 2009 yılında yapılan çalışmada; Tokat-Turhal karayolunun kenarından itibaren kuzeye doğru 10 m, 4 km, 8 km ve 12 km mesafelerde toplam dört istasyon belirlenmiştir. Her istasyonda 9 adet olmak üzere toplam 36 adet arı kolonisi konulmuştur. Bu kolonilerden temmuz ayında, bal, polen ve propolis örnekleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which has been conducted in 2009 in Tokat province and aiming to search the effect of traffic on heavy metal accumulation in honey-bee products; 4 stations have been determined at 10 m., 4 km., 8 km. and 12 km on the north side of Tokat-Turhal highway. 9 colonies from each station, totally 36 honey-bee colonies have been set. Honey, polen and propolis samples have been collected from these colonies in July. The heavy metal contents in these products (Copper, zinc, ferrous, cadmium, chrome, lead and manganese) have been determined.According to distances from the highway, there were no significant differences in zinc, ferrous, chrome and manganese values in honey samples (P>0,05). There were significant differences in copper, cadmium (P0,05) values in the pollen samples. There were significant differences in copper and lead (P0,05) values in the propolis samples.