Tokat ili Crabronidae (Insecta:Hymenoptera) türleri üzerine faunistik araştırmalara ve bazı ekolojik gözlemler
Faunistic studies and some ecological observations on Crabronidae (Insecta:Hymenoptera) species of Tokat province
- Tez No: 283392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Tokat ili Crabronidae (Insecta: Hymenoptera) familyası faunistik olarak araştırılmış ve örneklerin doğal habitatlarıyla ilgili ekolojik gözlemler kaydedilmiştir. 2008 ? 2010 yılları arasında, ilin çeşitli bölgelerinden bu familyaya ait toplam 587 örnek toplanmıştır. Bölgede örneklerin toplandıkları habitat çeşitleri ve ergin böceklerin besin bitkileri tespit edilmiştir. Şimdiye kadar Tokat ilinden 42 tür bilinmekteydi. Sonuçlarımızın bu verilerle karşılaştırılmasıyla 72 tür fauna için yeni olarak kaydedilmiştir. Böylece, Tokat'ta bulunan türlerin toplam sayısı 114'ye ulaşmıştır. Bu türlerden 4'ü aynı zamanda Türkiye faunası için de yeni kayıttır. Metindeki taksonlar sistematik sırada düzenlenmiş, Tokat faunasıyla ilgili olan referanslara da değinilmiştir. Her takson için; incelenen materyal, örneklerin bulundukları habitat çeşitleri, üzerinde örnek toplanan bitkiler, Dünyadaki ve Türkiye'deki yayılışları verilmiştir. Sonuçlar faunistik açıdan tartışılmış ve bölgeden yeni kayıt olan tür sayısı literatür verileriyle bir tablo ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the family Crabronidae (Insecta: Hymenoptera) in Tokat province was investigated faunistically and ecological observations related to specimens? natural habitats were recorded. Totally 587 specimens belonging to this family were collected between the years 2008 and 2010 from various regions of the Province. Habitat types and food plants of adult insects were determined in the region. Up to now, 42 species were known from Tokat province. By comparing our results with this data, 72 species were newly recorded to the fauna. Thus, total number of species found in Tokat reached to 114 At the same time 4 of these species are new records to the Turkish fauna. All the taxa were arranged by systematical order in the text and also it was touched on the faunistical references related to the fauna of Tokat. Materials examined, habitat types that specimens found, plants that specimens collected on, and distributions in the world as well as in Turkey were given for each taxon. Results were discussed from the faunistical standpoint and the number of species that newly recorded from the region were compared that of literary data by a table. Also a table that shows the numbers of species versus habitat types was prepared.