MM 106 üzerine aşılı fuji ve breaburn elma çeşitlerinde modifiye lider ve merkezi lider terbiye sistemlerinin verim üzerine etkileri
The effects of training systems modified leader and central leader on yield in braeburn and fuji apple cultivars on MM106 rootstock
  1. Tez No: 283394
  2. Yazar: BURAK DURNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Bahçesi'nde 2008-2009 yılları arasında yürütülmüştür. MM106 anacı üzerine aşılı Fuji ve Braeburn elma çeşitlerine Modifiye lider ve Merkezi lider terbiye sistemleri uygulanmıştır. Çeşitlere uygulanan terbiye sistemlerinin ağaç özelliklerine, meyve özelliklerine ve verime etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmamızda ağaç özellikleri olarak; Ağaç başına verim (kg/ağaç), ağaç boyu, taç genişliği, taç hacmi, gövde çapı, vegetatif sürgünler, meyve dalları, Meyve özellikleri olarak, meyve sayısı, meyve eni, meyve boyu, meyve ağırlığı, SÇKM oranı, pH'sı, meyve eti sertliği, titre edilebilir asitlik gibi kriterler incelenmiştir.Topuz sayıları 2008 yılında 5.03 adet ile 3x3 dikim sıklığında Modifiye lider sistemi uygulanan Breaburn çeşidinde en yüksek, 3.43 adet ile 3x2 dikim sıklığında merkezi lider sistemi uygulanan Breaburn çeşidin de ise en düşük olduğu görülmüştür. Topuz sayıları 2009 yılında 55.77adet ile 3x2 dikim sıklığında Modifiye lider sistemi uygulanan Breaburn çeşidinde en yüksek, 45.65 adet ile 3x2 dikim sıklığında merkezi lider sistemi uygulanan Fuji çeşidinde ise en düşük olduğu görülmüştür.Ortalama meyve ağırlıkları 2008 yılında en düşük değer 203.48 g ile Merkezi lidersistemi uygulanan Braeburn çeşidinde, en yüksek değer 227.07 g ile Modifiye lider sistemiuygulanan Breaburn çeşidinde bulunmuştur. 2009 yılında en düşük değer 205.13 g ile Merkezi lider sistemi uygulanan Fuji çeşidinde, en yüksek değer 209.81g ile Merkezi lider sistemi uygulanan Breaburn çeşidinde bulunmuştur.SÇKM 2008 yılında %10.56 ile Modifiye Lider sistemi uygulanan Braeburnçeşidinde en düşük, %12.10 ile Modifiye lider sistemi uygulanan Fuji çeşidinde en yüksek olarakbulunmuştur. 2009 yılında en düşük değer % 10.58 ile Merkezi lider sistemi uygulanan Braeburnçeşidinde, en yüksek değer %11.09 ile Merkezi Lider sistemi uygulanan Fuji çeşidindebulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in experimantal orchard of Horticultural Department of Agricultural Faculty of Gaziosmanpaşa University during 2008-2009. Modified Lider and Central Lider training systems were applied on the trees of Fuji and Braeburn apple cultivars. In the study, some tree characteristics like yield (kg/tree), tree height, canopy diameter, canopy volume, trunk diameter, vegetative shoots, spur shoots; and some fruit characteristics like fruit width, fruit length, fruit weight, total soluble solid content, pH, fruit flesh textur, titratable acidity were examined.In 2008, while the highest spur number (5.03) was obtained from Breaburn cultivar applied Modified Lider system and planted 3x3 interval, the lowest spur number (3.43) was observed on Breaburn cultivar applied Central Lider system and planted in 3x2 interval. In 2009, the highest spur number (55.77) was obtained from Breaburn cultivar with Modified Lider system and 3x2 interval, the lowest spur number (45.65) was observed on Fuji cultivar with Central Lider and 3x2 interval.In 2008, while the smallest fruits (203,48 g) were obtained from Breaburn with Central Lider, the biggest fruits were produced by Fuji with Modified Lider. Regarding fruit wieght in 2009, the smallest fruits (205,13 g) form Fuji with Central Lider and the biggest fruits (209,81 g) from Breaburn with Central Lider were obtained.Regarding to total soluble solid, in 2008; the lowest ratio (10.56%) obtained Breaburn and the higest ratio (12.10%) from Fuji, both trained with Modified Lider. In 2009, it was lowest (10.58%) in Breaburn and the highest (11.09) in Fuji, both trained with Central Lider system.