Erciyes strato volkanından püsküren ana materyaller üzerinde oluşmuş topraklarda yetiştirilen meyvelerin ağır metal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of the heavy metal contents of the fruits which grown up on the soils formed on parent materials powdered from the Erciyes strato volcano
  1. Tez No: 283395
  2. Yazar: BETÜL BURCU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışma Kayseri bölgesinde Erciyes strato volkanının eteklerinden başlayarak doğusunu kapsayan 60x40 km'lik bir alanda 2008-2009 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan meyve örnekleri bölgede bulunan üretici arazilerindeki meyve ağaçlarından Temmuz-Eylül ayları arasında alınmıştır. Çalışmada; elma, armut, ayva, badem, ceviz, erik ve üzüm ağır metal içerikleri incelenmiştir. Meyve örneklerinde Kobalt, Krom, Nikel, Bakır, Kadmiyum, Çinko, Kurşun ve Mangan miktarları ICP (Inductively Coupled Plazma) de okunmuştur.Elma örneklerinde Cd 0,172-86,94, Co 0-2,05, Cr 11,87-28,74, Cu 8,74-63,01, Mn 10,18-39,93, Ni 5,47-58,22, Pb 0,22-5,48 ve Zn 25,43-180,80 mg/kg değerleri arasında saptanmıştır. İncelenen ceviz örneklerinde Cd 0,40-1,02, Co 0-3,49, Cr 20,13-34,60, Cu 85,20-170,60, Mn 165,10-772,70, Ni 21,97-57,88, Pb 0-5,31, Zn 668,0-1283,0 mg/kg değerleri arasında tespit edilmiştir. Üzüm örneklerinde ise Cd 0,25-84,42, Co 0-3,94, Cr 13,76-27,60, Cu 16,81-81,13, Mn 21,84-105,90, Ni 5,27-149,30, Pb 0,21-6,62, Zn 29,54-283,30 mg/kg değerleri arasında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the region comprising of 60x40 km area from the foot of Erciyes strato volcano toward to east during 2008-2009 years. The fruit samples used in the study were collected from the trees of producer in this region from July to September, The fruit species used in the study are mostly: apple, pear, quince, almond, walnut, plum and grape, In the fruit samples taken, the traces of Cobalt, Chrome, Nickel, Copper, Cadmium, Zinc, Lead ve Manganese were read in the ICP (Inductively Coupled Plazma).In the apple samples taken, the traces of heavy metals were ranged as follow: Cadmium 0,172-86,94, Cobalt 0-2,05, Chrome 11,87-28,74, Copper 8,74-63,01, Manganese 10,18-39,93, Nickel 5,47-58,22, Lead 0,22-5,48 and Zinc 25,43-180,80 mg/kg. For walnut samples, the traces of heavy metals were ranged as follow Cadmium 0,40-1,02, Cobalt 0-3,49, Chrome 20,13-34,60, Copper 85,20-170,60, Manganese 165,10-772,70, Nickel 21,97-57,88, Lead 0-5,31, Zinc 668,0-1283,0 mg/kg, In the grape samples, the traces of heavy metals were ranged in as follow: Cadmium 0,25-84,42, Cobalt 0-3,94, Chrome 13,76-27,60, Copper 16,81-81,13, Manganese 21,84-105,90, Nickel 5,27-149,30, Lead 0,21-6,62, Zinc 29,54-283,30 mg/kg.