Tüketicilerin ambalajlı ve açık süt tüketim tercihlerini etkileyen faktörler: Erzincan ili örneği
Factors affecting preferences of packeged and milk consumption of consumers: A case study in Erzincan
  1. Tez No: 283396
  2. Yazar: KÜBRA TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİSTAN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, Erzincan Merkez İlçede yaşayan 273 hane halkından 2009 yılı Kasım ve Aralık aylarında yapılan anketlerden elde edilen veriler yardımıyla açık ve ambalajlı süt tüketimini etkileyen faktörler incelenmiştir.Tüketicilerin ortalama yaşı 41 olarak belirlenmiştir. Hane halkının ortalama gelirleri 2199 TL olarak hesaplanmıştır. Bu gelirin yaklaşık 373 TL'si gıda harcamalarına ayrılmaktadır. Araştırma bulgularına göre, incelenen ailelerin haftalık süt tüketimi 5,12 kg olarak belirlenmiştir. Ailelerin süt tüketiminde alışkanlıklarından dolayı daha çok açık sütü tükettiği belirlenmiştir. İncelenen bölgede aile bireylerinin gelir seviyesi, eğitim durumları, cinsiyetleri ve yaş faktörleri ile açık ya da ambalajlı süt tüketimi arasında farklı önem düzeylerinde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Süt tüketiminde; ailelerin gelir seviyesi, yaşı, eğitim durumu ve cinsiyeti gibi faktörlerin birbiri ile hipotez kurularak Mann Whitney U testi kullanılmış ve sonuca ulaşılmıştır.Elde edilen tespitler neticesinde; açık sütteki bakteri yükünü AB standartlarına ulaştırmak, sütün toplanması ve taşınması aşamasında meydana gelen kayıpları önlemek için süt toplama ağı ve soğuk zincir alt yapısının oluşturulması gerekir. Ayrıca halkın belirli kesiminin(ilkokul mezunu ve okuryazar olmayanlar) ambalajlı sütün besleyiciliği hakkında bilinçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors affecting the consumption of packeged and open milk was examined with the help of survey data obtained from the 273 households living in Erzincan City Center from November to December in 2009.The average age of the consumers was determined as 41. The average household income was calculated as 2199 TL. Approximately 373 TL of this income was divided into food expenditure. According to the research findings, weekly milk consumption of the examined families was determined as 5,12 kg. It was understood that families consume open milk much more in milk consumption. It has been identified clearly that the importance level between the open milk and packeged milk consumption depends on the family income level, education level, gender and age factors in the examination area. Regarding the milk consumption, the aimed results were obtained by applying the Mann Whitney U test under the hypotheses such as the family income level, age, education level and gender factors.Depending on the results, milk collection networks and cold chain infrastructures should be completed in order to comply with the standards of the EU concerning the attached bacteria in open milk and to prevent the losses during the collection and transportation of milk. Additionally, awareness among the specific group of people (primary school graduates and illiterates) should be raised concerning the nutritional qualities of packaged milk.