Tokat Kazova domates ekim alanlarında görülen zararlılar ve bunlar üzerinde yaşayan doğal düşmanların tespiti üzerinde araştırmalar
The pests of tomato and their natural enemies in Kazova (Tokat) tomato cultivations
  1. Tez No: 283397
  2. Yazar: İBRAHİM GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Tokat ili Kazova bölgesinde domates ekim alanlarında görülen zararlılar ve bunlar üzerinde yaşayan faydalı grupların tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Bunun için 2008-2009 yıllarında Tokat ili Kazova bölgesinde Pazar'da 6, Dökmetepe'de 6, Küçük Bağlar ve Büyük Bağlar'da 4'er adet olmak üzere toplam 20 örnekleme tarlası seçilmiştir. Domatesin fenolojisinden itibaren her ay 10 kez bölgeye gidilerek surveyler yapılmıştır. Toplanılan zararlılar ve faydalı grupların usulüne uygun olarak koleksiyonları yapılmış ve ilgili otoritelere gönderilerek teşhisleri yaptırılmıştır. Çalışma sonucunda 5 takım 6 familyaya ait 11 zararlı tür ve 2 takım ve 2 familyaya bağlı 2 yararlı tür saptanmıştır. Tezin ilk bölümünde bölgede tespit edilen zararlı türler ve aylara göre dağılışları, ikinci aşamada ise bölgedeki zararlı türler ve bu türlerle ilgili yapılan gözlemler hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the pests and their natural enemies in tomato cultivation in Kazova (Tokat) area. Totally, 20 sample fields were chosen in 2008 and 2009 years in region. 6 tomato cultivation were selected in Pazar and Dökmetepe area, 4 tomato fields were taken in Büyük Bağlar and Küçük Bağlar village. It was surveyed to the selected areas 10 times in every month from the beginning of the fenological period to the harvest. Collected pest material and their foods were brought to laboratory and reared. The adult pests and teheir parasitoids were killed and pinned to identify by authors. Based on the result of the study, 11 pest and two parasitoid species werw determined. In the first part of thesis, the pests and their distributions according to the months were submitted. In the second part, the observation and information about tomato pests were presented.