Back analysis of a slope failure at Bigadiç acep open pit mine
- Tez No: 2834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. GÜNHAN PAŞAMEHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET BİGADİÇ ACEP AÇIK İŞLETMESİNDE OLUŞAN ŞEV KAYMASININ GERİ ANALİZ YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ ÖZTÜRK, İsmet Nural Yüksek Lisans Tezi, Maden Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Doç.Dr.A.Günhan PAŞAMEHMETO?LÜ Şubat 1988, 70 sahife Bu tezde, Bigadiç Acep Açık İşletmesinde oluşan şev kayması.Geri Analiz Yöntemi ile incelenmiştir. Bu amaçla, hem dairesel hem de Janbu'nun dairesel olmayan kayma analizleri kullanılmıştır. Şevdeki değişik su seviyelerine göre de hassasiyet analizleri yapılmıştır. örtü malzemesi olan laminalı kiltaşmdan ve kayma yüzeyi olan kalın kil tabakasından numuneler alınarak çeşit li makaslama deneyleri yapılmıştır. Elde edilen makaslama dayanımı parametre değerleri ile geri analiz yöntemi değer leri karşılaştırılarak sonuçlar irdelenmiş ve öneriler ge tirilmiştir. Anahtar kelimeler : Geri Analiz, kayma, makaslama dayanım parametreleri. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACK ANALYSIS OF A SLOPE FAILURE AT BİGADİÇ ACEP OPEN PIT MINE ÖZTÜRK; İsmet Nural M.Sc. in Mining Engineering Supervisor; Assoc. Prof.Dr.A.Günhan PAŞAMEHMETOGLU February 1988, 70 pages. In this thesis, failure of a slope at Bigadiç Acep open pit mine is studied by back analysis. For that purpose, both circular and Janbu^s non-circular failure analysis are used. Sensitivity analysis are also carried out for different water conditions in the slope. The samples taken from both laminated clays tone overburden material and thick clay band on which sliding occured are subjected to several shear tests. The values of shear strength parameters thus obtained are compared with the values obtained from the back analysis. Then conclusions are drawn and suggestions are made. Key words : Back analysis, sliding, shear strength parameters. m