Bazı makromantarlarda (Lepista sp. Rhizopogon sp. Morchella sp. ve Suillus sp.) biyoteknolojik optimizasyon olanaklarının araştırılması
Investigation of biotechnologic optimizaton possibilities in some macrofungi (Lepista sp. Rhizopogon sp. Morchella sp. ve Suillus sp.)
- Tez No: 283400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TÜRKEKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada Sivas, Tokat, Yozgat ve Amasya illerinden toplanan makro mantarlar (Morchella conica, Lepista nuda, Suillus luteus ve Rhizopogon luteolus ) ile ITS1 ve ITS4 primerleri çalışılmıştır. Araştırmamızda; kullanılan materyalin DNA izolasyonu yapılıp, ITS primerleri ile PCR uygulaması gerçekleştirilmiş ve PCR ürünlerinin agaroz jel ortamında yürütülmesi ile görüntüler elde edilmiştir. Bu iki primer de her örnek için 600-700 bp aralığında tek bant vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, macrofungi collected from Sivas, Tokat, Yozgat and Amasya provinces (Morchella conica, Lepista nuda, Suillus luteus ve Rhizopogon luteolus) as well as ITS1 and ITS4 primers were studied. In our study, DNA of material used was isolated, PCR application with ITS primers was carried out and jel images were obtained by running PCR products in agarose jel medium. Both primers produced one band in 600-700 bp range for each sample.