Sivas ilindeki bazı süt işletmelerine gelen sütlerin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physical, chemical and microbiological properties of milk collected by some dairy plants in Sivas
  1. Tez No: 283399
  2. Yazar: MEHMET BEYKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada Sivas ve yöresinde bulunan 5 süt fabrikasının depo tankından temin edilen 50 adet süt örneğinin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca süt örneklerin bazı ağır metal içerikleri de tespit edilmiştir.Araştırma sonucunda süt örneklerinin pH, asitlik derecesi (%), yağ, yağsız kurumadde, toplam kurumadde ve yoğunluk değerlerinin sırasıyla 4,89-6,70, %0,135-0,495, %1,7-7,6, %7,33-9,80, %10,00-16,90, 1,0230-1,0312 g/ml arasında değiştiği ve süt örneklerinin hepsinin fosfataz pozitif olduğu saptanmıştır. Elde edilen veriler Türk Gıda Kodeksi ve Çiğ Süt Standardı ile karşılaştırıldığında sütlerin %34'ünde yağ, %28'inde özgül ağırlık, %24'ünde toplam kurumadde, % 56'ında yağsız kurumadde, %84'ünde pH değerinin düşük; % 56'sında asitlik değeri yüksek saptanmıştır. Örneklerin toplam koliform bakteri sayısının %30'unda >1100 kob/ml, toplam aerobik mezofil bakteri sayısının %88'inde >100.000 kob/ml, somatik hücre sayısının % 40'ında 500.000 hücre/ml üzerinde olduğu ve maya-küf sayısının ise %78'inde 104-106 kob/ml arasında olduğu belirlenmiştir. Ayrıca örneklerin Cd, Cu ve Cr içeriklerinin sırasıyla 8,896, 33,69 ve 31,81 µg/kg düzeyinde olduğu bulunmuştur. Örneklerin %92'inde Pb miktarının tespit edilebilir limitin altında, %8'inde ise 304,1-503,4 µg/kg olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, physical, chemical and microbiological properties of 50 raw bulk milk samples obtained from 5 different dairy plants in the Sivas and its vicinity were investigated. In addition, some heavy metal contents of the samples were determined.The pH, acidity, fat, non-fat dry-matter, total dry matter contents and density of raw milk samples were 4.89-6.70, 0.135-0.495%, 1.7-7.6%, 7.33-9.80%, 10.00-16.90%, and 1.0230-1.0312 g/ml, respectively. Fat content of the 34%, specific gravity of 28%, total dry matter of 24%, solids-non-fat of 56%, pH value of 84% of the milk samples were found lower whereas, titratable acidity of 56% of the samples were determined higher than the values stated in the Turkish Food Codex and in the Raw Milk Standard. Total coliform bacteria counts of 30%, total aerobic mesophylic bacteria counts of 88%, and somatic cell counts of 40% of the samples were higher than 1100 cfu/ml, 100000 cfu/ml and 500000 cell/ml, respectively. Yeast-mold counts of 72% of the milk samples were found between 104-106 cfu/ml. Also, contamination level of Cd, Cu and Cr were found 8.896, 33.69 and 31.81 µg/kg respectively in milk samples. Lead content of 92% of the milk samples was not detectable level, but 8% of the samples contained 304.1 and 503.4 µg/kg lead.