Kız meslek lisesi öğrencilerinin akademik başarısızlık nedenlerinin veri madenciliği tekniği ile analizi
Analysis of girls vocational high school students? academic failure causes with data mining techniques
  1. Tez No: 283421
  2. Yazar: FATMA SİBEL BIRTIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER DEPERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde akademik başarıya ulaşmak eski yıllara göre oldukça zor bir durumdur. Çünkü özellikle ergenlik çağına girmiş bireyler ailelerinden, çevrelerinden, okul ortamından, öğretmen davranışlarından ve bunlar gibi birçok nedenlerden daha fazla etkilenmekte ve başarısız olabilmektedirler. Bu tez çalışmasında, öğrencilerin başarısızlıklarına neden olan etkenler incelenmiştir. Başarısızlık nedenlerini belirlemek için öğrencilere bir anket uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler büyük bir veri tabanı oluşturduğu için, bu çalışmada büyük veri tabanlarındaki bağıntı ve kuralları daha kolay tespit etmeyi sağlayan bir yöntem olan veri madenciliği yöntemi kullanılmıştır. Anketin değerlendirilmesi aşamasında, verilerin içeriği ve çalışmanın konusu göz önüne alınarak veri madenciliği yöntemlerinden kümele yöntemi uygulanmıştır ve veriler üç kümeye ayrılmıştır. Her kümenin incelenmesi sonucunda, öğrencileri başarısızlığa iten etkenlerin hangilerinin aynı anda görüldüğü ve aralarındaki ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays attaining academic success is more difficult compared to previous years. Because today, individuals, especially the ones in their puberty periods, get affected more from their families, environment they live in and study, teachers' attitudes and similar factors, resulting in academic failure.In this thesis work factors that affect failure of students are studied and a survey is performed to determine these factors. Since the collected data formed a large database, data mining technique is used to establish the correlations and rules easily. In evaluation of the survey clustering method is selected among possible data mining methods by considering the content of the data and the subject of the study. Collected data is separated into three clusters. Each cluster is investigated to determine the factors that play a role together in students' failure, as well as the the relations between them.