Enformatik derslerinin sınavları için alternatif bir sistemin geliştirilmesi
Examinations for the development of alternative courses of informatics of the system
  1. Tez No: 283420
  2. Yazar: ZERRİN CEYLAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UÇMAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bilgisayarın hayatımızın bütün alanlarına yoğun olarak girmiş olması, tüm dallardabilgisayar kullanımını zorunlu hale getirmektedir. Bilginin işlenmesi saklanması veiletilmesi olan enformatik, çağımızda, bilgisayar ortamında uzaktan iletişim sistemleriüzerinde temellenmektir. Bilgisayar kullanımının hayatın bütün alanlarına aktif veyoğun olarak girmiş olması, fen bilimlerini ve sosyal bilimleri ayırmaksızın tümdallarda bilgisayar bilimleri ve bilgisayar ortamında uzaktan iletişim konularına aşinaolmayı zorunlu hale getirmiştir. Üniversite öğrenimi esnasında öğrencilerin bilgisayarokuryazarlığını geliştirmek üzere ?Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı? adı altındayürütülen dersler bilgisayar laboratuarlarında yürütülmektedir. Uygulamalı bir şekildeyürütülen bu derslerin sınavlarının da uygulamalı sınav şeklinde yapılmalıdır. Ancakuygulamalı sınavlar çok zahmetli ve güvenirliği, geçerliliği tartışmaya açık bir şekildeyapılmaktadır. Bu nedenle dersleri yürüten bazı öğretim elemanları öğrenci sayısınınfazlalığını da göz önüne alarak bu dersin sınavını çoktan seçmeli sınav şeklindegerçekleştirmektedir. Oysa öğrenimin laboratuar ortamında birebir uygulama ekranıkarşısında gerçekleştirilir iken sınavların çoktan seçmeli sınav şeklinde yapılmasınedeniyle ölçme ve değerlendirmenin açısında bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Buderslerin ölçme ve değerlendirilmesinin uygulamalı olması için online sınav yazılımınaihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında bu amaçla öğretim elemanından bağımsızonline sınav hazırlanan yazılım ile uygulamalı bir sınav programı tasarlanmıştır. Buçalışma sayesinde uygulamalı sınav yazılımının öğrenci ve eğitmen için gereklilikleri,ilkeleri ve yeterlilikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Computers have entered all areas of our lives, this makes use of computer mandatory onall the branches. An Information technology, which involves processing, storing,managing and communicating information, is contemporarily based on remotecommunication systems in computerized environments. Highly intense and active use ofcomputers in everyday life has forced us to be at least familiar with computers andcomputer related matters and technologies as well as remote communication issues inall areas of science.Computer knowledge and literacy lies on the basis of theseformations. To enhance University students' computer literacy;“Basic InformationTechnologies”courses are carried out on computer labs. These courses are conductedpractically so the examination of these courses should be practical.However, practicalexaminations are very demanding and their reliability, validity are open to debate. Forthis reason, some faculty members conducted these exams as multiple-choice examtaking the number of the students into account. However, students learn in thelaboratory on the application screen and that arise some problems in terms ofmeasurement and evaluation. An online exam software is needed for these courses to bedone as a practical measurement and evaluation. In this study, an independent onlineexam software is designed with a practical examination program for these reasons.Through this study, students? and instructors? requirements, principles andcompetencies of a online exam software are identified.