Kalp seslerinin web 2.0 temelli internet ortamında analiz edilmesi
Analysis of heart sounds in web 2.0 based internet
- Tez No: 283422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UÇMAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yaşam açısından beyin ile beraber en önemli organ olan kalbin dinlenilmesi, rutin muayene sırasında üfürümün duyulmasını, aritminin saptanmasını sağlayan ucuz kolay ve invaziv olmayan bir yöntemdir. Fakat stetoskop ile kalp seslerinin dinlenilmesi yöntemi uzman hekim tecrübesi ve iyi bir dinleme gerektirir. Özellikle klinik ortamda yeterli tecrübeye sahip olmayan yeni mezun doktorların kalp seslerini yorumlaması esnasında teşhise yardımcı olabilecek internet üzerinden her türlü mobil cihazın ulaşabileceği bir sistemin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada elektronik stetoskop ile alınan kalp seslerinin internet üzerinde bir sunucuya (server) ulaştırılarak frekans analizi yapılmaktadır. Frekans analizinden elde edilen parametreler yine sunucu üzerinde yapay sinir ağları ile sınıflandırılmaktadır. Elde edilen frekans analizi ve sınıflandırma sonuçları kalp sesi grafikleri ile beraber internet yoluyla istemciye (client) gönderilmektedir. Böylece hekim kalp sesini kulağı ile dinlerken aynı zamanda frekans ve yapay sinir ağı analizleri sonucu elde edilen bilgileri bilgisayar üzerinden eşzamanlı olarak yorumlayarak daha doğru teşhis yapabilecektir. Geliştirilen sistem sadece kalp sesi analizi ile sınırlandırılmayarak uzun vadede diğer biyomedikal sinyal ve verileri işleyebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu amaçla ilgili birimler arasında iletişimi sağlayabilecek Web 2.0 standartlarını taşıyan bir içerik yönetim sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Auscultation of the heart, which is one of the most vital organs together with the brain, is an easy and noninvasive technique used in routine inspections to hear heart sounds and detect arrhythmia. However, auscultation with a stethoscope requires an experienced physician and a good listening. It is aimed to develop a system that can be accessed by any mobile device to help recently graduated, inexperienced physicians interpret heart sounds for diagnosis. In this study, frequency analysis of heart sounds obtained by an electronic stethoscope is performed by sending the data to a server on the internet. Parameters derived by the frequency analysis are classified using artificial neural networks on the server. Frequency analysis results and the classification, together with the heart sound graphics are sent back to the client through the internet. In this way the physician, while listening to the heart by his/her ear, analyzes the frequency and artificial neural network results on the computer simultaneously for better diagnosis. Developed system is not limited to the analysis of heart sounds, but will be able to process other biomedical signals and data in the long term. For this purpose a Content Management System (CMS) compatible with Web 2.0 standards is developed to enable the communication of interested parties.