Çok tabakalı bir yarı iletken kuantum noktasındaki donor safsızlığının optik özellikleri
Optical properties of a donor impurity in a multi-layered semiconductor quantum dot
  1. Tez No: 283451
  2. Yazar: HATİCE TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, çekirdek/kabuk/kuyu/kabuk şeklindeki çok tabakalı bir küresel kuantum noktasının, elektronik ve band içi optik özellikleri araştırılmıştır. İlk olarak, safsızlığın varlığında ve yokluğunda, bu yapıya ait enerji özdeğerleri ve dalga fonksiyonları hesaplanmıştır. Bunun için, Schrödinger denklemi, sonlu sınırlandırma potansiyelinde ve etkin kütle yaklaşımında, shooting metodu ile tamamen sayısal olarak çözülmüştür. Elde edilen enerji değerleri ve dalga fonksiyonları kullanılarak safsızlık bağlanma enerjileri, band içi seviyeler arası optik soğurma katsayıları ve osilatör şiddetleri farklı tabaka kalınlıklarında hesaplanmıştır. Safsızlığın olmadığı durumda gerçekleştirilen optik özelliklerle ilgili hesaplamalar, kuantum noktasının merkezinde hidrojen tipi bir donor safsızlığının bulunması durumunda tekrar edilmiştir.Sonuçlar, tabaka kalınlıklarının ve çekirdek yarıçapının fonksiyonu olarak ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiş ve fiziksel yorumları yapılmıştır. Elektronik ve optik özelliklerin, tabaka kalınlıklarına sıkı bir şekilde bağlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electronic and the inter-sublevel optical properties of a core/shell/well/shell multi-layered spherical quantum dot have been investigated. First, the energy eigenvalues and the wave functions of this structure have been calculated for cases with and without the impurity. In order to determine the energy eigenvalues and the corresponding wave functions, the Schrödinger equation has been numerically solved using the shooting method in the effective mass approximation for a finite confining potential. The donor binding energies, the inter-sublevel optical absorption coefficients and the oscillator strengths for different layer thicknesses have been examined by using the computed energies and the wave functions. The performed calculations related to the optical properties in cases without impurity, have been repeated for cases with the on-center hydrogenic donor impurity in the quantum dot.The results have been analyzed in detail as a function of the layer thicknesses and of the core radii, and their physical reasons interpreted. It has found that the electronic and the optical properties are strongly dependent on the layer thicknesses.