The stark effects on group II-VI semiconductor nanoparticles (NP) during synthesis in solution and on NP embedded in a glass matrix and in nanostructructed thin films
Grup II-VI yarı iletken nanoparçacıkların (NP) çözeltide ve cam matris içinde gömülü ve ince film nanoyapılarda sentezi sırasınca stark etkisi
  1. Tez No: 486630
  2. Yazar: FATMA MELDA PATAN ALPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SYEDA RABIA İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tezin ana amacı, çeşitli kuantum noktalarının kompozisyonlarının boyutlarını değiştirmek ve bunların optik ve elektro-optik özelliklerini araştırmaktır. Bu araştırma üç ana kısma ayrılmıştır: 1) ince filmlerden başlayan ön hazırlık çalışması, numunenin hazırlanması ve deney düzeneğinin tasarlanması, emilim spektrumu ölçümlerinin gerçekleşmesi. Özellikle numune miktarı, tavlama süresi, sıcaklık ve kaplama metodu (spincoater ile katman-tabaka tekniği) değiştirildiğinde CdTe nanopartiküller ince tabakanın çok tabakalı optik absorpsiyon ve elektro-emilim özelliklerinde değişiklikler gözlenmiştir. 2) ITO kaplı camlar arasına sıkıştırılmış cam matris içine gömülü CdTe nanopartiküllerin hazırlanması, ısıl işlem süresine ve sıcaklığa bağlı olarak boyutu kontrol etmek ve nanoparçacıkların optik ve elektro-optik özelliklerinin optimize edilmesi araştırılmıştır. 3) Farklı büyüklükteki suda çözünebilen CdTe kuantum noktalarını sentezleyip karakterize edilmesi. Mercaptopropionic asit, toksikliğin azaltılması ve nanoparçacıkların boyutunun kontrol edilmesi için önemli olan bir kapak oluşturucu madde olarak kullanılmıştır. Bu nanoparçacıkların optik özelliklerini karakterize etmek için UV-Vis, elektro-absorpsiyon ve Raman spektrumları kullanılmıştır. Isıl işlem süresi, sıcaklık, çözeltinin pH'ı ve kapak ajanının değiştirilmesi ile sentez ve üretim sırasında inceleme ve geliştirme yapılmıştır. Elektro modülasyonun nano yapılı ince filmler, cam matris ve çözeltiler üzerindeki nanoparçacıklar üzerindeki etkileri araştırılmış ve sonuçlar spektroskopik teknikler ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose in the thesis is to change the dimensions of the various compositions of quantum dots and investigate their optical and electro-optical properties. This investigation was divided into three main parts: 1) preliminary studies starting with thin films, preparation of the sample and design set up, taking of absorption spectra measurement. Changes in optical absorption and electro-absorption properties were observed in multilayer of CdTe nanoparticles thin film especially when the amount of sample, annealing time, temperature and coating method (layer by layer technique with spincoater) were changed. 2) The preparation of CdTe nanoparticles embedded in glass matrix sandwiched between ITO glasses was also investigated depending on the heat treatment time and temperature to control the size and to optimize the optical and electro-optical properties of the nanoparticles. 3)Synthesis and characterization water soluable CdTe quantum dots with different size. Mercaptopropionic acid was used as an capping agent which is important for reducing toxidity and controlling the size of the nanoparticles. UV-Vis absorption, electro-absorption and raman spectra were carried out to characterize the optical properties of these nanoparticles. Investigations and development were made during the synthesis and production by varying the heat-treatment time, temperature, pH of the solution and capping agent. Effects of electro modulation on the nanoparticles nano structured thin films, glass matrix and solution were studied and the results analysed with spectroscopic techniques.