Çocukta mekan algısının gelişiminde masalın etkisi/ önemi
The importance of tales on children's spatial perception development
  1. Tez No: 283542
  2. Yazar: GÜLŞAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET SİVRİ GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çocuk toplumun yarınıdır. Çocukların kendilerine ve çevrelerine karşı sorumluluklarını bilen ve bilinç düzeyi yüksek bireyler olarak yetişmesi toplumların geleceği için önemlidir. Çocukların, etrafında olup biten her şeyi sorgulayan, etkin, katılımcı, yaratıcı, haklarını bilen ve koruyan, sürekli değişen, çevresini de değiştiren bir çocukluk anlayışına sahip olmaları gerekmektedir. Çocuklar ile ilgili alınacak kararlarda çocukları en iyi anlatacak olan yine çocuklar olacaktır. Bu nedenle etkin bir şekilde çocuk katılımı sağlanmalıdır. Bu araştırma ile; temel konusu mekan yaratmak olan mimarlık disiplininde, çocuk katılımının sağlanarak çocukça ve çocuk ile birlikte, çocuğun mekansal düzeyde algısı üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır.?Çocukların mekan algısının gelişimi? ni ortaya koymak adına; çocuk, mekan, algı ve masal kavramları ile ilgili olarak literatür araştırması yapılmıştır. Çalışmanın bilimsel temelleri ortaya konularak, ?masal? kavramı üzerinden, çocukta mekansal algı gelişimini destekleyici kuram ve görüşlere yer verilmiştir. ?Çocuk? kavramı ele alınmış, çocuğun değişik parametrelerin etkisi ile algılama düzeyi değerlendirilmeye çalışılmıştır. ?Mekan ve algı? kavramları, çocuk merkezli değerlendirilerek, mimarlık disiplini içerisindeki yerleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çocukta mekan algısını masal ve masal mekanları üzerinden okunması konusunda, literatür araştırması sonucunda elde edilen fikir, kuram ve görüşler, yapılan alan çalışması ile desteklenmeye çalışılmıştır.Çocukta mekan algısının ve gelişim sürecinin değerlendirilmesi sırasında, çocuğun masalda geçen mekanlar ile günlük yaşamında kullandığı gerçek mekanlar arasında kurduğu ilişki değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçların yorumlanması ve sonucunda oluşturulan önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children are the future of society. It is important that children are grown with responsibility for themselves and their environment as well as conscious individuals. Children need to have a childhood mentality that is effective, participant, creative, challenging what is going on within their society, understanding and protecting their rights, constantly changing for the better while changing their environments for the better too. Children themselves are the best for explaining their point of view. For this reason, when decisions are made for them, their effective participation must be ensured. In this research, with children?s participation, an evaluation is made about children?s perception of place where creating place being the main subject of architectural discipline.In order to present ?The Importance of Tales for Development of Perception of Place in Children?, a literature research is conducted about children, place, perception, and tale concepts. By presenting the scientific base of this research, theories and opinions are included that support development of perception of place in children. The concept of children is studied, and an attempt is made to evaluate the cognitive level driven by various parameters. The position of ?place and perception? concepts in architectural discipline is presented with a child-centric perspective. Gathered from literature research; ideas, theories and opinions about the impact of places in tales are supported with field studies. During the evaluation of the development of place perception and the process of cognitive development, the ways that children associate places in tales with real-life places are evaluated. Recommendations obtained from interpreting the results are included.