Approximate analytic solutions of nonlinear integral equations
Doğrusal olmayan integral denklemlerin yaklaşık analitik çözümleri
  1. Tez No: 283582
  2. Yazar: ÖZLEM ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ONARGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde doğrusal olmayan integral denklemler, doğrusal olmayan integral denklem sistemleri, integro-diferansiyel denklemler incelenmiş, bu denklemlerin çözümlerinin varlık ve tekliği Lipschitz sürekli çekirdekler için araştırılmıştır. Doğrusal olmayan integral denklemlerin ve denklem sistemlerinin çözümü için analitik bir yöntem olan He'nin Homotopi Perturbasyon Yönteminin uygulanması incelenmiştir. Yöntem doğrusal olmayan integro-diferansiyel denklemler için genişletilmiştir. Ayrıca matematik programı MATHEMATICA 7 ile de bazı örneklerin çözümleri verilmiştir. Bu denklemlerin yaklaşık çözümleri analitik yaklaşım yöntemleri olan Adomian Ayrışım Yöntemi (ADM) ve Taylor Serisi Açılım Yöntemi ile karşılaştırılmış ve Homotopi Perturbasyon Yönteminin doğrusal olmayan problemlerin çözümünde uyumlu ve elverişli sonuçlar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is related with nonlinear integral equations, nonlinear systems of integral equations and integro-differential equations. The existence and uniqueness of these equations for Lipschitz continuous kernels are investigated. An analytic method based on He?s Homotopy Perturbation Method (HPM) for the solution of nonlinear integral equations and systems are studied and applied. This method is extended for nonlinear integro-differential equations. Moreover, some examples of the mathematics program, solutions are given by MATHEMATICA 7. The approximate solutions of these equations are compared with the analytic approximation methods such as Adomian Decomposition Method (ADM) and Taylor?Series Expansion Method. The comparison shows that the (HPM) is quite conform and efficient for solving nonlinear problems.