Diferensiyel denklemlerin varyasyonel iterasyon metodu ile yaklaşık analitik çözümleri
Approximate analytic solutions of differential equations with variational iteration method
  1. Tez No: 287047
  2. Yazar: ESİN İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. ONUR KIYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tezde, lineer ve lineer olmayan pek çok türde adi ve kısmi diferensiyel denklemlere başarıyla uygulanmış bir analitik yaklaşım tekniği olan varyasyonel iterasyonmetodu ele alınmıştır. Yöntemle ilgili literatür taranmış ve seçilen bazı çalışmalar hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Ayrıca metod çeşitli örneklere uygulanmış ve elde edilen sonuçlar analitik çözümlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, variational iteration method, which is an analytic approximation technique that successfully applied various kinds of linear and nonlinear ordinary and partial differential equations, were discussed. A literature review was performed and descriptive information about some of these studies were given. Besides, the method was applied to different examples and the obtained results were compared with analytical solutions.