Testing and reducing electromagnetic interferences in switched mode power suplies
Anahtarlamalı güç kaynaklarında elektromanyetik gürültülerin ölçülmesi ve azaltılması
- Tez No: 283596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çapraz çevirici, geniş uygulama alanlarından dolayı anahtarlamalı güç kaynakları (SMPS) çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Düşük güç harcaması, düşük maliyet oranı, birden fazla çıkış gerilimi vermesi gibi özellikleri önem kazandırmış, bu nedenle cep telefonu şarj aletleri, bilgisayarlar, masa üstü set cihazları, televizyonlar gibi birçok alanda kullanılırlığı artmıştır. Bu tip çeviriciler, çalışma prensipleri ve elektromanyetik girişim (EMI) performansından dolayı tasarım esnasında fazladan dikkat gerektirirler. Bu tez SMPS'lerdeki EMI'yi azaltma yöntemlerini incelemekte ve son dönemlerde yaygın olarak kullanılan yayılmış spektrum frekans modulasyonu (FM) tekniğini tartışmaktadır. Çapraz çeviricinin darbe genişlik modulasyonlu (PWM) anahtarlama sinyaline uygulanan modulasyon tekniği analiz edilmiş ve EMI performansı üzerine etkileri araştırılmıştır. FM uygulanmış PWM sinyalinin spektrumu Fourier analizi kullanılarak teorik olarak hesaplanmıştır. FM teorisi ve çapraz çevirici çalışma prensipleri esas alınarak iki adet uygulama devresi tasarlanmıştır. FM ucu bulunan L6566B entegre devresi kullanılarak 24W'lık bir AC-DC çapraz çevirici tasarlanmıştır. Frekans modulasyonlu PWM sinyali ile sürülen 5W'lık bir DC-DC çapraz çevirici de tasarlanmıştır. Bu iki çeviricinin EMI spektrumu ölçülmüş ve test sonuçları verilmiştir. Bu sonuçlara göre FM tekniği daha iyi EMI performansı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most preferable types of the switched mode power supplies (SMPS) is the flyback converter due to its wide application areas. The properties such as low cost, providing multiple output terminals, higher efficiencies make it important, hence its usage in cell phone chargers, PCs, set-top boxes, TVs, etc. increases. Due to its working principles and electromagnetic interference (EMI) performance, this type of converter requires extra care in the design process. This thesis reviews the most common methods of mitigating EMI in SMPS and discusses the spread spectrum frequency modulation (FM) technique, which is increasingly used in recent years to achieve this goal. The modulation technique that is applied to the pulse width modulation (PWM) switching signal of the flyback converter is analyzed and the effect on EMI performance is discussed. The spectrum of a frequency modulated PWM signal has theoretically been derived by using Fourier analysis. Based on the FM theory and the operation principle of the flyback converter, two application circuits have been built in this work. A 24W AC-DC flyback converter with the L6566B integrated circuit which has a dedicated FM pin, has been built as a prototype. A 5W DC-DC flyback converter that is driven by an FM modulated PWM signal has also been designed. The EMI spectrums of these two converters have been measured and test results are given. According to these results, FM technique provides better EMI performance.