Beş eksenli CNC tezgah tasarımı ve kontrolü
Five axis CNC machine design and control
  1. Tez No: 283619
  2. Yazar: DENİZ KAVALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İlerleyen CNC teknolojisiyle, beş eksenli CNC tezgahları kullanım alanları genişlemekte ve her geçen gün çok eksenli kompleks yapılı takım tezgahları üretilmektedir. Beş eksenli CNC tezgahı, birbirlerine dik üç eksenin(X, Y, Z) ve iki dönme ekseninin aynı anda hareket edebildiği işleme merkezleridir. Beş eksenli CNC tezgahlarıyla üç boyutlu serbest yüzeylerin işlemi gerçekleştirilmektedir.Bu tez çalışmasında, üniversitenin bünyesinde bulunan ve çalışmayan üç eksenli CNC tezgahı, iki döner eksenli tabla tasarlanıp üretilerek beş eksenli CNC tezgah haline dönüştürülmüştür. Tezgah üzerinde beş fazlı step motorlar bulunmaktadır. Bu motorları ve bir döner eksene alınan dört fazlı step motor için beş fazlı ve dört fazlı step motor sürücüsü tasarımı yapılıp üretilmiştir. CNC tezgah kontrolü için Linux tabanlı EMC( Geliştirilmiş Makine Kontrolörü) kullanılmıştır. EMC içersinde yazılan G kodlar sayesinde iş parçalarını işlemek mümkün hale getirilip aynı anda 5 eksen çalıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a growing up CNC technology five axis CNC machines use area became dilated. Day by day complex machine tools that have lots of axis are in produce. Five axis CNC machines are processing centers which includes three perpendicular axises that straight to each other and two rotation axis what runs at the same time. In five axis CNC machines, it makes be able to work free dimensions on free place.In this thesis unworking three axis CNC machine found within university is transformed to five axis by designed two axis rotary table. On this machine there are five phases step motors used. For those motors and four phases step motor that set on one rotation table, designed and produced motor drivers. For CNC machine controlling is used EMC(Enhanced Machine Controller) that based on Linux. It becomes able to operate workpiece and work on five axis at the same time by G codes that written in EMC.