Floresans grup içeren iyonik sıvıların sentezleri
Synthesis of ionic liquids contains fluorescence group
  1. Tez No: 283620
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalarda, kimyasal sentez ve çözünme proseslerinde kullanılan uçucu ve toksik özellik gösteren organik çözücülere alternatif çözücüler bulmak önem kazanmaktadır. Oda sıcaklığındaki iyonik sıvılar, sayısız birçok özelliklerinden dolayı, yaygın kullanılan çözücülere alternatif olarak gösterilmektedir. İyonik sıvılar düşük buhar basıncına sahip oldukları için sağlığa zararlı buhar oluşturmazlar ve buna ek olarak patlayıcı özelliğe sahip olmayıp geniş sıvı aralığında termal kararlılığa sahiptirler. İyonik sıvıların polar yapıya sahip olması onların organik çözücülerle karışmadıkları anlamına gelmektedir. Oda sıcaklığındaki iyonik sıvılar organik sentezlerde ve diğer proseslerde kullanıldıkları zaman, polar olmayan organik yapılar için çözünme problemleri, organik yapı içeren iyonik sıvıların sentezlenmesi ile çözülmüş olacaktır. Bu amaçla çalışmada, organik floresans grup içeren iyonik sıvılar hazırlanmış ve sentezlenen moleküllerin yapıları FT-IR ve 1H NMR spektroskopik teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
For chemical synthesis and solvatation procedures finding alternatives to toxic, volatile organic solvents is a particularly important goal in recent studies. Room temperature ionic liquids have a number of properties which make them suitable alternatives to conventional solvents. They have very low vapour pressure and hence produce virtually no hazardous vapours; in addition they are non-explosive and thermally stable providing a relatively wide liquid range. Their polar nature means they are often immiscible with organic structures. Preparation of the ionic liquids containing organic structure part will provide solution the solubility problems for non-polar organic structures when use of room temperature ionic liquids as solvents for synthesis and other processes. For this purpose, in these studies, a few numbers of ionic liquids containing organic fluorescence group have been prepared and structural identification of all synthesised molecules were done by using FT-IR and 1H NMR spectroscopic techniques.