Sürdürülebilir bina yapım ilkelerinin ve yeni yaklaşımların incelenmesi
The examination of sustainable building construction principles and new approaches
  1. Tez No: 283626
  2. Yazar: ASLIHAN ŞENEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİYE HİLAL HALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Günümüzde sürdürülebilir yapım sürecinin sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda yönlendirilmesi amacıyla ISO, ASTM, ASHRAE gibi köklü standart organizasyonları tarafından bina standartları geliştirilmekte, yazılım tabanlı tasarım araçları ile tasarım aşamasında tasarımcılar yönlendirilebilmekte, çevresel değerlendirme sistemleri ile binaların yıkıcı çevresel etkileri azaltılabilmektedir. Kısacası bina yapımında sürdürülebilirliği sağlayabilmek ve sürdürülebilir bina uygulamalarını yaygınlaştırmak amacıyla geliştirilen bu yaklaşımların, bina tasarımı ve yapımında sürdürülebilirlik ilkelerinin hayata geçirilmesinde etkileyici bir güce sahip olduğu düşünülmektedir.Bu tez çalışmasının hedefi, sürdürülebilir bina yapımına yönelik olarak belirlenen ilkelerin ve geliştirilen yaklaşımların incelenmesi ve bu yaklaşımların değerlendirilmesidir.Tanımlanan hedef doğrultusunda çalışmanın birinci bölümünde; konunun arka planı, hedef ve amaçları, kapsamı ve yöntemi üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde; sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir gelişme kavramlarının anlam ve içerikleri belirlenmekte ve tarihsel süreç içerisinde gelişimleri inlenmektedir. Yapı endüstrisinin çevresel, ekonomik ve sosyal etkileri araştırılmakta ve sürdürülebilir gelişme ile ilişkisi belirlenmektedir. Üçüncü bölümde sürdürülebilir gelişme kavramının binanın tasarım ve yapım sürecinde ele alınmasına yönelik olarak sürdürülebilir mimarlık ve yapım ilkeleri ve stratejileri ele alınmaktadır. Bu bölümde ayrıca, yurtdışında ve ülkemizde yer alan mevcut sürdürülebilir binalardan örnekler verilmektedir. Dördüncü bölümde; sürdürülebilir bina yapımına yönelik yaklaşımlar detaylı şekilde incelenmekte ve karşılaştırmalı bir biçimde değerlendirilmektedir. Son olarak beşinci bölümde; çalışmada elde edilen bulguların yer aldığı sonuçlar açıklanmakta ve geleceğe yönelik önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to meet needs of the sustainability, there are standards developed by well-known organizations such as ISO, ASTM, ASHRAE. There are also softwares that help the designer in the initial design stage, and environmental assessment tools to estimate the destructive affects of buildings. In other words, the tools and standards developed for sustainability are thought to be very useful to implement sustainable building ideas.The purpose of this research is to explore the ideas and approaches developed towards sustainable building construction.In the first part of the thesis, we give the background information on the aim, scope and methods of sustainable buildings. The second part deals with the philosophy of sustainability and sustainable development, and gives historical information on both ideas. It also provides the in-depth analysis of the effects of construction industry on environment, economy, and society and their relationship. We present the strategies and principles in designing sustainable structures as well as the sustainable building examples in Turkey and around the world in the third part. The fourth part of the thesis surveys the approaches to sustainable building construction, and compares the advantages and disadvantages. We provide the results of the investigated works and propose new ideas for future use in the last part of the thesis.