Hasarlı kompozit plaklarda onarım optimizasyonu
Repair optimisation of damaged composite plates
- Tez No: 283637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CESİM ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; onarılmış kompozit plaklarda çeşitli onarım parametrelerinin mekanik performansa etkisini incelemek ve bir onarım optimizasyonu yapmaktır. Bunun için nümerik analizler ve deneyler yapılıp karşılaştırmalar sunulmuştur. Nümerik çalışmalar için LUSAS 14.3 Analiz Programı kullanılmıştır. Deneysel çalışmada; Dokuz Eylül Üniversitesi, Kompozit Araştırma Laboratuarı'nda hazırlanan onarılmış kompozit plaklar uygun boyutlarda kesilerek SCHIMADZU Üniversal Test Cihazı'nda çekme deneyleri yapılmıştır.Nümerik analizlerle optimizasyon dört farklı parametrenin değiştirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Bunlar; basamak uzunluğu, bindirme uzunluğu, dizilim ve basamak sayısıdır. Bu parametrelerin farklı durumları için analizler yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca hasarsız modeller hazırlanıp karşılaştırma yapılmıştır.Deneysel olarak; bazı parametreler sabit tutularak yama derinliğinin etkisi dört farklı numunede incelenmiş ve bu numunelerin sonlu eleman modelleri oluşturularak sonuçlar nümerik analizlerle karşılaştırılmıştır.Nümerik ve deneysel olarak elde edilen sonuçlar ışığında ideal bir yamaya ilişkin değerlendirme ve tartışmalara son bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of repair parameters on the mechanical performance of repaired composite plates and hence to make an optimization. For this purpose numerical analyses and experiments were done and compared with each other. LUSAS 14.3 Software was utilized in the numerical analysis.For experimental study, tensile tests were performed on repaired composite samples with appropriate dimensions, by using a universal testing machine, SCHIMADZU. The samples we manufactured in Composite Research Laboratory at Dokuz Eylül University.In the numerical analyses, for optimization, four parameters were considered; length of step length of lap, stacking sequence and the number of plies. Analyses results for these parameters are compared with those of intact samples.For comparison, a number experiments were also conducted. In chapter 4, the results obtained numerically and experimentally are discussed in respect of a reliable and efficient repair.