Liman ve bayrak devleti kontrolleri verileri yardımıyla gemi kazalarının analizi
Analysis of marine accidents by data of port and flag state control inspections
  1. Tez No: 283646
  2. Yazar: ERAY AYKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKDENİZ NEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Deniz güvenliği; eski zamanlardan günümüze kadar meydana gelen kazalar ve facialardan edilen acı tecrübelerle adım adım ilerleyerek gelişmiştir. Eski alışkanlıklara ve batıl inançlara olan inançlar, kaza ve ölümler sebebiyle, sonunda büyük değişimlere uğramış önce devletlerin müdahalesi sonra ise uluslar arası anlaşmaların devreye girmesiyle günümüz standartlarına ulaşmıştır. Yapısı, işleyişi, çalışmaları ve uluslararası sözleşmeleri ile günümüz deniz güvenliğinin temelini oluşturan IMO, aynı zamanda bu çalışmanın temel veri kaynaklarını da sağlamaktadır. Çalışmanın bir diğer veri kaynağı ise, yine IMO'nun deniz güvenliğinin artırılması ve uygulamaların bir çatı altında toplanması için devreye soktuğu liman ve bayrak devleti kontrol organizasyonudur. Bölgesel anlaşmalar sayesinde; bilgi alışverişini artıran ve etkinliğini geliştireren bu organizasyon, bütün dünya denizlerini kapsayan bugünkü güçlü yapısına ulaşmıştır.Dünyada büyük yankı uyandıran, Erika ve Prestij gibi gemilerin ciddi kazaları ve bu kazaların ardından yapılan analizler, riskli gemilerin standartlarının belirlenmesinde rol oynamıştır. Bu ve benzeri analizler sonucunda, liman ve bayrak devletleri yaptıkları kontrollerde, gemilerin cinslerine, bayraklarına ve hatta klaslarına göre öncelik vermektedirler.Bu çalışmada; IMO'nun ciddi ve çok ciddi olarak tanımladığı gemi kazaları dikkate alınarak, gemi kaza oranları ile yüzdeleri çıkarılmış; bayrak devletleri, gemi cinsleri ve klas kuruluşları kapsamında, liman devleti kontrollerindeki performans verileri karşılaştırılmıştır. Kaza verilerinde IMO veritabanından, liman devleti kontrol verilerinde ise bağlı bulundukları memorandumların yıllık raporlarından yararlanılmıştır. Amaç, gemi kaza analizlerinin liman devleti kontrolü risk değerlendirmesine uyumluluğun yorumlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Maritime security has developed step by step starting from ancient times up to nowadays by experiencing sea accidents and disasters. Believes in old habitual and superstition changed because of accidents and high mortality rates particularly by the intervention of states, but also by international conventions, that carried the maritime security to contemporary standards. Today by its structure, activities and international conventions, IMO provides the basic standarts of maritime safety, but also data of this study. Another source of this study are the flag and port state control organizations which set up for the support the maritime safety by IMO. These organizations reached its strong position in the world seas thanks to information interchange and enhanced activities by local conventions.Serious marine accidents, well known all over the world like the ships Erika and Prestige and post-event analysis, helped to develop the standards of hazardous vessels. Thanks to these and similar post-event analysis the flag and port state control authorities determine the priorities of the ships concerning their specification, flag and even their different classes.This study compares the performance data of flag and port state control authorities, covering vessels of different specification and classes, regarding sea accidents classified by IMO as ?serious? and ?very serious?. The accidents are based on IMO data and port state authority inspections on their annual reports. The purpose of the study is the interpretation of the compatibility of the ship accident analysis with the risk analysis of the port state inspections.