Inventory control for slow-moving items with application to real data
Yavaş devreden stoklar için envanter kontrolünün gerçek verilere uygulanması
- Tez No: 283650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMAY UZUNOĞLU KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Envanter, daha sonraki satış veya kullanım için stokta tutulan malzemedir. Envanter, hammaddeler, yarı mamuller ve mamullerden oluşabilir. Ürünlerin envanter kontrolü tüm işletmeler için yaygın bir problemdir. Çünkü, çoğu işletme için envanter, işletme sermayesinin büyük bir kısmını oluşturur. Envanter yönetiminin amacı, doğru zamanda, düşük maliyet ile uygun stok miktarına sahip olmaktır.Yavaş devreden stoklar, tedarik süresindeki talebi on birimin altında ve pahalı olan ürünler olarak tanımlanır. Bu stokların talebi çoğu değeri sıfır olan kesikli dağılıma sahiptir, bu nedenle yavaş devreden stokların yönetimi için iyi stratejiler geliştirmek kolay değildir. Taleplerin olasılıklı ve düzensiz olması nedeni ile, tedarik süresindeki talep dağılımını tahmin etmek çok zordur ve çoğu envanter politikasının kontrol parametrelerini elde etmede önemlidir.Bu çalışmada, öncelikle, gerçek veriler kullanılarak işletme için önemli olan ürünleri belirlemede, ABC analizi uygulanmıştır ve bu ürünlerin yavaş devreden olup olmadıklarının tespiti yapılmıştır. Yavaş devreden stokların karar değişkenlerini (tekrar sipariş verme noktası ve sipariş miktarı) tanımlamak için, kesikli talep tahmin yöntemlerine gereksinim duyulmuş ve bu tahmin yöntemleri uygulanmıştır. Tahmin yöntemlerinin duyarlılığını ölçmek için, toplam maliyet ve gerçekleşen müşteri servis düzeyleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, firmanın istenen müşteri servis düzeyini sağlayan, tekrar sipariş verme noktası ve sipariş miktarı bulunmuştur. Bu değerlere göre, sürekli gözden geçirme envanter modeli kullanılarak firma için optimal envanter politikası geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inventory is material held in storage for later sale or use and it may consist of raw materials, in-process goods, and finished goods. Inventory control of goods is a common problem to all enterprises because for most firms, inventories account for a large percentage of working capital. The purpose of inventory management is to have the appropriate amounts of inventory at the right time, and at low cost.Slow-moving stocks can be defined as the products whose average demand in the lead time is below ten units and which are expensive products. The demand of the slow-moving stocks has a discrete distribution whose values is mostly zero, so assessing good strategies for the management of these stocks is not easy. Because of being stochastic and lumpy demands, the forecasting of the lead time demand distribution is very difficult, which is essential to obtain the control parameters of most inventory policies.In this study, principally, it is applied ABC classification to select important units for the enterprise and detection of the products about their being ?slow-moving or not? is made by using real data. For defining the decision variables of the slow moving stocks, the methods for estimating the intermittent demand are needed and these forecasting techniques are implemented. In order to evaluate the sensitivity of the forecasting methods, the values of the total cost and the realized customer service levels are constructed. Then, the re-order points and the order quantity which satisfying the target customer service level of the firm was found. By using these values, optimal inventory policy was improved for the firm by being used continuous review inventory model.