Performance evaluation of dam reservoirs: the case of Kemer Dam
Baraj haznelerinin performansının değerlendirilmesi: Kemer Barajı örneği
  1. Tez No: 283701
  2. Yazar: H. YILDIRIM DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN HARMANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hidrolik yapıların risk temelli dizaynı, gerekli görüldüğü takdirde bu yapıların planlanan amaçlarını yerine getirmesi sırasındaki performanslarının da değerlendirilmesi ve geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu yaklaşım Türkiye'de pek kullanılmayan bir yaklaşım olduğundan, birçok yapının işletme performansı göz ardı edilmekte ve somut ifadelerle tanımlanmamaktadır. Sunulan çalışma Türk mühendislik uygulamalarındaki bu eksikliğe bağlı olarak gerçekleştirilmiş ve bu çalışmanın su yapılarının performansının değerlendirilmesi anlamında ilk çalışmalardan biri olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Risk based design of hydraulic structures requires that the performance of these structures in accomplishing their intended purpose is assessed and improved if seemed necessary. Such an approach is not very common in Turkey so that the operational performance of most structures is overlooked and is not described in tangible terms. The presented study is realized upon this deficiency in the Turkish engineering practices and is expected to be one of the first studies to assess the performance of water structures in computable figures.