Oligo-miocene palynology, palaeobotany, vertebrate, marine faunas, palaeoclimatology and palaeovegetation of the ören basin (North of the Gökova Gulf), Western Anatolia
Ören havasına ait oligo-miyosen palinoloji, paleobotanik, omurgalı, denizel faunalar, paleoiklim ve paleovejatasyon (Gökova Körfezi kuzeyi), Batı Anadolu
  1. Tez No: 283700
  2. Yazar: MİNE SEZGÜL KAYSERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 569
Özet
Bu tezde, Muğla-Milas-Ören bölgesine ait palinostratigrafik, paleoiklimsel, paleovejetasyonel ve paleontolojik yorumlamalar elde edilmiştir.Ören bölgesinin stratigrafisi yeniden oluşturulmuştur ve bir formasyon (Kultak formasyonu) ve üç üye (Alakilise, Hüsamlar ve Belen üyeleri) tanımlanmıştır. Ayrıca Rüpeliyen, Şattiyen, geç Burdigaliyen-Langiyen ve Serravaliyen zamanlarına ait palinofloralar tanımlanmıştır ve bu zamanlara ait paleoiklimsel kanıtlar elde edilmiştir. Buna ek olarak, fosil yaprak florası derlenmiştir ve Karacaağaç-Ören bölgesinde tüm yaprak fosilleri fosiller tanımlanmıştır. Yaprak florasını temel alan, Clamp, Coexistance Approach ve LMA methodlarını kullanarak paleoiklimsel evrim elde edilmiştir.Akitaniyen ve geç Burdigaliyen-Langiyen zamanlarına ait foraminifer faunalar denizel fosil kireçtaşlarından tanımlanmıştır. Ayrıca bu kireçtaşlarına ait stronsiyum, oksijen ve karbon izotop sonuçları hesaplanmıştır. Elde edilen izotop paleontolojik sonuçları ile karşılaştırılmıştır ve her iklim sonuçlarda uyum içindedir. Şattiyen zamanına ait gastropod ve bivalvia fosilleri tanımlanmıştır. Gastropod ve bivalvia fosillerine dayalı yaş ve paleoortamsal yorumlamalar stronsiyum, oksijen ve karbon izotopları dataları ile desteklenmiştir. Orta Burdigaliyen-Langiyen zamanına ait memeli faunaları Milas-Ören bölgesindeki kırıntılı tortullardan tanımlanmıştır. Stronsiyum, oksijen ve karbon izotopları sonuçları yaş ve paleoortamsal yorumlamalar için paleontolojik data ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, palynostratigraphic, palaeoclimatologic, palaeovegetational and palaeontological interpretations of the Muğla-Milas-Ören region are obtained.Stratigraphy of the Ören basin is revised and one formation (the Kultak formation) and three members (the Alakilise, Hüsamlar and Belen members) are defined. Besides, palynofloras of the Rupelien, Chattian, late Burdigalian-Langhian and Serravallian times are determinated and palaeoclimatic evidences of these times are obtained. In addition, leaf fossil floras are collected from the Karacaağaç-Ören region and all fossils are defined. Palaeoclimatic evolution based on the leaf flora is obtained using the Clamp, Coexistences Approach and LMA methods.Foraminifer faunas of the Aquitanian and late Burdigalian-Langhian times are defined from the limestones with marine fossils. Besides, strontium, oxygen and carbon isotopes results are calculated from these limestones. Obtaining isotopic data are correlated with the palaeontological results and both results coherent. Gastropod and bivalvia fossils of the Chattian time are defined. Age and palaeoenvironmental determinations based on gastropod and bivalvia fossils are supported by the strontium, oxygen and carbon isotopes data. Mammalian faunas of the Middle Burdigalian-Langhian time interval are determined from the clastic sediments in the Milas-Ören region. Strontium, oxygen and carbon isotopes results are correlated with the palaeontological data for the age and palaeoenvironmental interpretation.