Evaluation of Istanbul evacuation strategies
İstanbul tahliye stratejilerinin değerlendirlemesi
- Tez No: 283711
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL RIDVAN ÖZ, YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN ELDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son yıllarda, doğal, insan kaynaklı ve teknolojik afetlerin meydana geliş sıklıkları ve şiddetleri artmaktadır (EM?DAT). 11 Eylül saldırılarından sonra terörist saldırılar artış göstermiştir. Bazı yetkililer, küresel ısınmanın 2000'lerin başında meydana gelen bir dizi kasırga gibi doğal afetlerin sayısındaki artıştan kısmi olarak sorumlu olduğunu savunmaktadırlar. Ayrıca, dünya çapında pek çok büyük şehrin nüfusunda belirgin büyümeler görülmüştür. Bu ve bunun gibi gerçekler can ve mal kayıplarını en aza indirmek için daha iyi acil durum tahliye planlarına ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu çalışma tahliye planı konusunu göz önünde bulundurarak; amacı tahliye zamanını en aza indirmek olan, uygun bir rota ve tahliye planı bulacak iteratif bir network akış modeli önermektedir. Bu model İstanbul'un Avrupa yakasında üç farklı strateji kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar belirlenen bölgenin en az üç buçuk gün içinde tahliye edilebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, natural, man-made and technological disasters have been increasing in magnitude and frequency of occurrence (EM?DAT). Terrorist attacks have increased after the September 11, 2001. Some authorities suggest that global warming is partly the blame for the increase in frequency of natural disasters, such as the series of hurricanes in the early 2000?s. Furthermore, there has been noticeable growth in population within many metropolitan areas worldwide. These and other facts motivate the need for better emergency evacuation planning (EEP) approaches in order to minimize the loss of human lives and property. This research considering evacuation planning issue and propose an iterative network flow optimization model to find appropriate route and evacuation plan with an objective of minimizing total evacuation time. Istanbul European side is used to test algorithm respect to three different strategies. Results shows that selected disaster zone -nearly 1.8 million vehicles- can be evacuated at least in 3 and a half day.