Determination of antimutagenic and antioxidant activity of mentha pulegium on human lymphocyte
İnsan lenfositleri üzerinde mentha pulegium'un antimutajenik ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 283712
  2. Yazar: HİLAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LOKMAN ALPSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Pek çok bitki ve sebzelerin antimutajen içerdiği bulunmuş ve bu bitkilerin antimutajenik ve antioksidatif potansiyelleri farklı yaklaşımlarla tanımlanabilmiştir. Mentha pulegium'da bu bitkilerden biridir. Bu çalışma da Türkiye'nin doğusundan, Erzurum'dan toplanan Mentha pulegium'un metanolik ekstraktı kullanılarak antimutajenik ve antioksidan aktivitelerinin sonuçları rapor edilmiştir.CUPRAC, ABTS ve Folin-Ciocalteu colorimetric metotları, toplam antioxidant kapasitenin ölçülmesinde ve toplam fenolik içerik belirlenmesinde kullanılır. Bu çalışmada Mentha pulegium'un metanolik ekstraktının (ME) toplam fenolik içeriği, toplam antioksidant kapasitesinden yüksek bulunmuştur (Folin-Ciocalteu kolorimetrik metot sonuçlarına göre). Ayrıca Mentha ekstraktının, süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx), toplam glutatyon (GSH) ve malondialdehit (MDA) gibi antioksidan enzim aktiviteleri, insan lenfosit kültürü kullanılarak da değerlendirilmiştir. Buna göre CCI4 ile muamele edilen grupta, SOD, GPx ve GSH aktiviteleri önemli derecede düşük ve MDA değeri de önemli derecede yüksek bulunmuştur. CCI4 ile muamele edilen gruba, ME eklendiğinde, SOD, GPx ve GSH aktivite değerlerinde önemli derecede yükselme gözlemlenirken, sadece CCl4 ile muamele edilen grubun MDA değerinde ise diğer gruplara kıyasla önemli ölçüde düşüş gözlemlenmiştir. ME'nin antimutajenik etkisi, kardeş kromatid değişimi metodu kullanılarak çalışılmıştır.Sonuç olarak; ME'nin insan lenfosit kültürleri üzerinde antioksidatif ve antimutajenik etkisi gösterilmişir.
Özet (Çeviri)
Many plants and vegetables have been found to contain antimutagens so the antimutagenic and antioxidant potential of these plants can be determined by different approaches. Mentha pulegium is one of these plants. In the present work, methanolic extract of Mentha pulegium from Erzurum, East of Turkey was used in order to report the results of antioxidant capacity, antioxidant and antimutagenic activity.The total antioxidant capacity and total phenolic content were measured by using CUPRAC, ABTS and Folin-Ciocalteu colorimetric methods. The total phenolic content was higher than the total antioxidant capacity (for the results of Folin-Ciocalteu colorimetric methods) of methanolic extract of Mentha pulegium (ME). Also we evaluated the antioxidant enzyme activity such as superoxide dismutase (SOD), glutation peroxidase (GPx), total glutation (GSH) and malondialdehyde (MDA) by using human lymphocyte culture. In CCl4 treated group, the activity of SOD, GPx and GSH decreased significantly and the level of MDA increased significantly. A significant increase in the activity of SOD, GPx and the level of GSH were seen when supplemented with ME to CCI4 treated group. Furthermore, a significant decrease in the level of MDA was observed when compared with CCI4 alone treated group. The anti-mutagenic effect of ME was studied by using sister chromatid exchange (SCE) method.As a result; ME has shown antioxidative and antimutagenic effect on human lymphocyte culture.