Evaluation and risk assessment of ground level ozone distribution over Historical Peninsula in Istanbul
İstanbul Tarihi Yarımadası?nda yer seviyesi ozon yayılımının araştırılması ve risk değerlendirilmesi
- Tez No: 283716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, İstanbul içinde yer alan tarihi yarımada üzerinde yer seviyesi ozonun (YSO) değerlendirilmesi tezin ana konusudur. YSO ozon örnekleri tarihi yarımadanın 49 farklı noktasına yerleştirilen pasif örnekleyiciler sayesinde elde edilmiştir. Toplanan örnekler spektrofotometrik teknik ile analiz edilmiştir. Toplanan ozon örneklerine ait dağılım değerlendirme haritası ve kirlilik dağılım haritası mekânsal olarak haritalanmıştır. Bölgelerin değerlendirilmesi için çok güçlü bir araç olan haritalar toplanan örnekler vasıtasıyla üretilmiştir. Yapılan bu çalışmanın içeriğini kapsayacak şekilde ya da aynı anlamı ifade edecek bir çalışma henüz rapor edilmemiş ve bölgede yapılan bu ilk çalışma ile elde edilen sonuçlar yerel, bölgesel ve uluslararası açıdan çok önemlidir. Tezin bu kapsamıyla birlikte ölçüm yapılan alanda ölçülen konsantrasyonların oluşturduğu olası riskli bölgeler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Main topic of this thesis is to evaluation of ground level (tropospheric) ozone (GLO) over the historical peninsula in Istanbul. GLO samples were collected in 50 different locations in the Historical Peninsula in Istanbul using passive samplers. Ozone concentrations in the collected samples were analyzed using Spectrophotometer technique. Spatial distributions of ground level ozone concentrations were modeled using Geographical Information System (GIS) and seasonal ozone pollution maps of the Historical Peninsula were prepared using obtained data. Such maps are very powerful tools to evaluate the risk assessment of a region, and our data were used in that purpose. There is no any reported study in similar meaning or scope carried out in Istanbul and obtained outcomes of this study, which is first in the region, is very important in terms of local, regional and international air quality management strategies. With this scope of this thesis, the possible risky regions based on the measured concentrations are assessed.