Anti allergic effects of phenolic compounds of Nigella sativa extract
Nigella sativa (çörek otu)'dan elde edilen fenolik bileşiklerin antiallerjik etkisi
  1. Tez No: 283717
  2. Yazar: BEYZA SERVET GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. FATİH ÖZKARAGÖZ, YRD. DOÇ. DR. SEVİM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Alerji terimi vücut içerisindeki kendi için zararlı olmayan bir cevabı tanımlamak için kullanılır. Sonucunda immun cevap oluşturan ve yatkınlığı olan kişilerde semptomlara yol açan maddeler, büyük rahatsızlıklara sebep olabilirler.Alerjik reaksiyonlar alerjen adı verilen maddeler sebebiyle meydana gelmektedir. Neredeyse herşey herhangi biri için alerjen olabilir. Alerjenler protein içerirler, genelikle yediğimiz yiyecekler ile alınmaktadır. Ayrıca bir organik blieşiktir; hidrojen, oksijen ve nitrojen içeren ve canlı organizmalar için yaşamsal bir yapıdır.Günümüzde; bir çok antihistamin ve anti-alerjik yapıda ilaç mevcuttur. Fakat bu ilaçların birçok yan etkileride mevcuttur, baş ağrısı, mide bulantısı, ağız kuruluğu, baş dönmesi, gastrointestinal rahatsızlıklar gibi. Modern tıp limitli kullanım alanlarına sahiptir. Bu sebeple geleneksel tedavi yöntemleri gittikçe yaygınlaşmaktadır ve alerji tedavisi için ümit vaadetmektedir.Biyolojik yapılarda bulunan fenolik bileşiklerin analizi ile insan ve hayvanlarda tedaviye yönelik çalışmaların artması sağlığımız açısından çok büyük önem taşımaktadır.Sonuç olarak bu çalışma sayesinde alerji için çok daha etkili bir tedavi yöntemini açıklamaya çalışacağız. Bu araştırmada antijen sunan hücreler (APCs) ve lenfositler arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışacağız. Hipotezimize göre, immün sistemin alerjik inflamasyonunu farklı alerjenler ile birlikte olumlu şekilde etkileyebileceğiz.
Özet (Çeviri)
The term allergy is used to describe a response, within the body, to a substance, which is not necessarily harmful in itself, but results in an immune response and a reaction that causes symptoms and disease in a predisposed person, which in turn can cause inconvenience, or a great deal of misery.Allergic reactions are caused by substances in the environment known as allergens. Almost anything can be an allergen for someone. Allergens contain protein, which is often regarded as a constituent of the food we eat. In fact it is an organic compound, containing hydrogen, oxygen and nitrogen, which form an important part of living organisms.Nowadays, there are many drugs available as antihistamine and anti-allergic agents, however, they have undesirable side e ? ects and adverse reactions, such as drowsiness, headache, gastrointestinal tract disturbance, fatigue, and dry mouth. Since the modern medicines have some limited use, the traditional herbs are now becoming the promising approach for the treatment of allergies. Analyzing phenolic compounds present in biological fluids and in animal and human organs is a delicate task with very important implications for our health.In conclusion, this study will let us to determine more effective methods for allergy. In this study, we try to explain relationship between APCs (antigen presenting cells) and lymphocytes. According to our hypothesis, allergic inflammation by the immune system to be introduced to the different allergens can be prevented alternatively.