Design and implementation of an embedded system architecture for multichannel biomedical signal acqusition
Çok kanallı biyomedikal sinyal alıcı için gömülü sistem mimarisi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 283718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gerçekleştirilen bu sistem, çoklu biyomedikal sinyal toplama uygulaması içindinamik kanal sayısı olanağını sunan, modüler, esnek ve kullanışlı bir gömülü sistemmimarisi önermektedir. Kolay temin edilebilir elektronik bileşenlerinin kullanımıyla veaçık kaynak kodlu bir uygulama olması yönüyle orijinal bir sistemdir. Ticari cihazlaragöre oldukça ucuz olması ve biyomedikal araştırma maliyetlerini azaltması yönüyleönerilebilir bir sistemdir. Bilgisayarla bağlantı arayüzü olarak günümüzün bütünmodern işletim sistemlerinin desteklediği USB'nin HID sınıfı üzerinetemellendirilmiştir. Geliştirilen bilgisayar tabanlı kullanıcı arayüzü program ve gömülüsistem mimarisiyle 6 kanal'a kadar sinyal toplama uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we design and implement modular, flexible and convenientembedded system architecture, which makes possible with dynamic number of channelsfor biomedical signal acquisition. Firstly, it is used system with electronic componentsto be ensured easily and open-source coded application. Secondly, it is cheaper thancommercial devices, and it is preferable with less costs values in biomedical researches.Computer connection interface is based on USB HID class that is supported with allmodern operating systems of today. With the developed computer based user interfaceand the embedded system architecture was realized biomedical signal collection up tosix channels.