Bilecik Karasu deresinin mutajenitesinin araştırılması
An investigation of mutagenicity of Karasu river
  1. Tez No: 283730
  2. Yazar: ÖZGÜR ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Bilecik Karasu deresinin 6 ayrı noktasından alınan su ve sediment örneklerinin mutajenitesi Ames testi ile belirlenmiştir. Deneyde Salmonella typhimurium 'un TA 98 ve TA 100 suşları kullanılmıştır. TA 98 suşu çerçeve kayması TA 100 suşu nokta mutasyonu taşır. Deneyler her nokta için 5 doz, her doz için 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. TA 98 ve TA 100 su ve sediment örneklerinin gösterdiği mutajenik etkiler doza bağlı cevap eğrisi şeklinde grafik oluşturularak gösterilmiştir. Grafiklerden elde edilen bulgulara göre TA 98 ve TA 100 suşları için su ve sediment örneklerinin mutajenik etkinliği karşılaştırılmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, mutagenity of six different water and sediment samples of Karasu River determined by Ames test. In this test TA 98 and TA 100 strain of Salmonella typhimurium were used. TA 98 strain has frameship muatation, TA 100 has base-pair substition. The experiment was established 5 doses with 3 replicates for each point. The mutagenic effects of water and sediment samples, which were exposed to TA 98 and TA 100 strain, were shown as dose depent respond curve by drawing graphics. According to finding from graphics, matching the mutagenic effects of water and sediment samples on TA 98 and TA 100 strain were submited.