Yanıt yüzeyi modellerine MARS yaklaşımı
MARS approach to response surface models
  1. Tez No: 283736
  2. Yazar: BETÜL KAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında, yanıt yüzeyi metodolojisinde ikinci dereceden tasarımlarda modelleme aşamasında MARS (Çok Değişkenli Uyarlamalı Regresyon Splaynları) yaklaşımı önerilmiştir. Bu yaklaşımın, hangi faktöriyel tasarımlara ve hangi veri yapılarına uygulanabileceği üzerinde durulmuş, modelleme aşamasının nasıl yapılacağı açıklanmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında $3^2$ deneysel düzenden gelen toprak ve toz örneklerinden yararlanarak Eskişehir merkezli yapılan saha çalışmasında ağır metal kirlilikleri regresyon ağaçlarıyla sınıflandırılmış, yanıt yüzeyi modelleri ve MARS ile modellenmeye çalışılmıştır. Sonuçlar istatistiksel testlerle ve kriterlerle değerlendirilmiştir. R Yazılımı kullanılarak tek ve iki değişkenli durum için regresyon ağacına dayalı iki ayrı program yazılmıştır. MARS yöntemi kullanılarak ağır metal kirlilik verisini modellemek için R Yazılımı ile tek ve iki değişkenli durum için iki ayrı program yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the approximation of the multivariate adaptive regression splines (MARS) is proposed at the stage of modeling in second order design in response surface methodology. It is mentioned that what kind of factorial designs and datasets can be used for this approximation and also how the modeling stage can be made is explained. In the application part of the study, the pollution of heavy metals coming from $3^2$ design for both soil and road dust datasets which are collected from a specific area in Eskisehir are classified by the means of regression trees and is modeled by the use of response surface methodology and MARS. The results are evaluated by statistical tests and by some criteria. Two programs, based on regression trees for a univarite case and a bivariate case, are generated using R Software. Two different programs for a univarite case and a bivariate case to model the pollution of heavy metal data by MARS are generated in R Software.