Yapraktan kalsiyum uygulamasının karanfil çeşitlerinde (Standart ve sprey) verim, kalite ve besin içeriğine etkisi
The effect of foliar calcium application on yield, quality and nutrient concentration of carnation varieties (Standard and spray)
  1. Tez No: 283741
  2. Yazar: FÜSUN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, farklı kalsiyum dozlarının standart (Baltico ve Turbo) ve sprey (White Natila ve Royal Evita) karanfil çeşitlerinin verim, kalite ve bitki besin maddesi içeriği üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada farklı kalsiyum dozlarından (Kontrol, %0.125, %0.250 ve %0.500) oluşturulan dört farklı uygulama ile bitkisel materyal olarak Dianthus caryophyllus L. türüne ait 4 karanfil çeşidi (2 standart, 2 sprey) kullanılmıştır.Yapraktan uygulanan %0.250 ve %0.500'lük kalsiyum dozlarının, çiçek sapı kalınlığını, yaprakların potasyum içeriğini ve kalsiyum içeriğini arttırdığı saptanmıştır. Çiçek sapı uzunluğunun farklı kalsiyum dozlarından etkilenmediği görülmüştür.Çeşitler verim, kalite parametreleri ve yapraklarındaki besin elementleri içeriği açısından değerlendirildiğinde; karanfil çeşitleri arasında en uzun çiçek sapına (76.5 cm), en yüksek kuru ağırlığına (3.96 g), yapraklardaki en yüksek demir (88 ppm) ve çinko (214.4 ppm) içeriğine sahip çeşidin Turbo olduğu belirlenmiştir. En yüksek verim (113.000 adet dal/da), azot (% 3.8) ve mangan (75.2 ppm) içeriğinin Royal Evita çeşidinde, en yüksek kalsiyum içeriğinin (% 3.6) White Natila çeşidinde olduğu belirlenmiştir. En düşük kuru dal ağırlığının, en düşük kalsiyum, mangan ve azot içeriğinin Baltico çeşidinde, en düşük verimin Turbo çeşidinde, en kısa çiçek sap uzunluğunun White Natila çeşidinde olduğu belirlenmiştir.Standart çeşitlerin sprey çeşitlere göre çiçek sapı uzunluğunun, çiçek sapı kalınlığının ve kuru ağırlığının daha fazla olduğu, ayrıca standart çeşitlerin yapraklarındaki fosfor, bakır, demir ve çinko içeriklerinin sprey çeşitlere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of foliar Calcium application on yield, quality parameters and nutrient concentrations of standard (Baltico and Turbo) and sprey (White Natila and Royal Evita) carnation varieties.Foliar application, 0.250 % and 0.500 % increased the potassium and calcium concentrations and stem thickness while the length of flower stem remained unaffected by different calcium doses.When the varieties were evaluated for efficiency, quality parameters and nutrition contents on leaves, the longest flower stem (76.5 cm), the highest dry matter content (3.96 g) and the most iron (88 ppm) and zinc (214.4 ppm) concentrations were found on the variety Turbo. The highest yield (113.000 stem unit da-1) and N (3.8 %) and Mn (75.2 ppm) concentrations were found on the variety Royal Evita. The highest Ca content (3.6 %) was found on the variety White Natila. The lowest dry stem weight, the lowest Ca, Mn and N concentrations were found on Baltico variety. The lowest yield was determined from the variety Turbo and finally, the shortest flower stem was found on the variety White Natila.When standard varieties compared to spray varieties, standard varieties had longer and thicker flower stems, higher dry matters. Standard varieties had higher P, Cu, Fe and Zn compared to spray varieties.