Farklı muhafaza koşulları ve süresinin karanfil çeliklerinin köklenmesi üzerine etkileri
Effects of different storage conditions and durations on the rooting of carnation cuttings
  1. Tez No: 283742
  2. Yazar: MİNE BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, 4 karanfil çeşidinin (Turbo, Baltico, Berry ve Smart) köklenmesi üzerine farklı muhafaza koşulları ve süresinin etkileri araştırılmıştır. Çeliklerin bir kısmı doğrudan köklendirme ortamına (torf ve perlitin hacimsel olarak 1:1 oranında karışımı) dikilirken (kontrol), diğer kısmı 0-1oC'de farklı ambalaj materyalleri [(polietilen film (PE) ve modifiye atmosfer poşetler (MAP)] içerisinde 21 gün, 42 gün ve 63 gün muhafaza edildikten sonra köklendirme ortamına dikilmişlerdir.Çeşit ve depolama süresinin köklenme oranı üzerine etkisinin istatistiksel olarak önemli (p
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different storage conditions and durations on the rooting of four carnation cultivars (Turbo, Baltico, Berry and Smart) were investigated. Some of the cuttings were planted directly into the rooting media (peat-perlite mixture 1:1, v/v), whereas the rest were planted into the rooting media after they had been stored at 0-1oC in different packaging materials [(polyethylene film (PE) and modified atmosphere packages (MAP)] for 21, 42 and 63 days.The effect of cultivars and storage periods on rooting percentage was found statistically significant (p