Meslek yüksekokulu öğrencilerinin bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanma sıklıkları ile yaratıcılık algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between frequency of vocational higher school students? information and communication technology use and creativity perception
  1. Tez No: 283751
  2. Yazar: OSMAN EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SAİT TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada inovasyon kavramından ve inovasyon sürecinde yaratıcılığın öneminden bahsedilerek, yaratıcılık ile bilgi ve iletişim teknolojileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Öğrencilerin çalışmaları sırasında bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanma sıklıkları ile yaratıcılık algıları arasındaki ilişkiyi incelemek için araştırmacı tarafından geliştirilen öğrencilerin bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanma sıklıklarını ölçen ve dört ayrı bölümden oluşan bir anket, öğrencilerin yaratıcılık düzeylerini belirlemek için elli ifadeden oluşan bir anket uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Burdur Meslek Yüksekokulu 2. sınıfta okuyan 310 öğrenci oluşturmaktadır. Elde edilen veriler aritmetik ortalama, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi yapılarak yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda öğrencilerin online ansiklopedileri, online kütüphaneleri, forum sitelerini, Wikileri, kelime işlemcileri, grafik çizerleri, appletleri, simülatörleri, elektronik tablolama, kavram haritası oluşturma, bilgisayar destekli istatistik, sunu hazırlama, video düzenleme ve oluşturma, ses, mp3 düzenleme ve oluşturma, grafik ve resim düzenleme, masaüstü yayıncılık, animasyon düzenleme ve oluşturma, web tasarım ve program oluşturma yazılımlarını kullanma sıklıkları ile yaratıcılık düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin çalışmaları sırasında bilgi ve iletişim teknolojilerini bilgi elde etme ve araştırma yapma amaçlı kullanmaları ile yaratıcılık algıları arasında düşük düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki, iletişim kurma ve işbirliği yapma amaçlı kullanmaları ile yaratıcılık algıları arasında düşük düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki, bilgiyi düzenleme ve problem çözme amaçlı kullanma sıklıkları ile yaratıcılık algıları arasında orta düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki, oluşturma ve yaratma amaçlı kullanma sıklıkları ile yaratıcılık algıları arasında orta düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
process were mentioned and the relationship between creativity and information and communication technology has been researched. Two different scales have been applied in order to investigate the relationship between students? creativity perception and frequency of using ICT during their studies. The first scale which was developed by the researcher to evaluate the frequency of students? using ICT, is composed of 4 parts. The second scale which determines the students? creativity level, include 50 items. The samples of research compose of 310 students at the 2. grade at Mehmet Akif Ersoy University, Burdur Vocational High School. Collected data have been interpreted by getting mean and applying independent sample t test, one way ANOVA and Pearson Multiplication Momentum Correlation analysis.It was found that there was significant differences between students? creativity perception and frequency of students? using online encyclopedias, online libraries, forum web sites, wikis, word processors, graphic calculators, applets, simulators, spreadsheets, mind mapping, computer statistics, preparing presentations, video editing & creating, audio editing & creating, graphics and image editing, desktop publishing, animation editing & creating, web editing, programming languages softwares. Furthermore there was a low, positive and significant relationship between frequencies of students? using ICT to get information and to research, there was a low, positive and significant relationship between frequencies of students? using ICT for communication and collaboration, there was a moderate, positive and significant relationship between frequencies of student?s using ICT to edit information and to solve problem and there was a moderate, positive and significant relationship between frequencies of student?s using ICT for creativity.