Ortaöğretim öğrencilerinin internet bağımlılık durumlarının internet kullanım profilleri ve demografik özelliklere göre farklılıklarının incelenmesi
Investigating the relationship between high school students? internet addiction and their internet use profiles and demographics
- Tez No: 283752
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, Isparta merkezde öğrenim gören ortaöğretim öğrencilerinin İnternet kullanım profillerini ve İnternet bağımlılık durumlarını tespit etmek, İnternet bağımlılığı ile demografik özellikler (cinsiyet, sosyo-ekonomik durum, vb.) ve İnternet kullanım profilleri (İnternet'i kullanma sıklığı, kullanım amacı, kullanım yeri) arasındaki ilişkileri incelemek ve İnternet'in patolojik hale gelmesindeki etkenleri saptamaktır.Bu amaçla 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Isparta merkezde bulunan 5 lisenin 9-12. sınıflarında okuyan 1380 öğrenciye (606 erkek, 774 kız) 20 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Öğrencilerin %2,7'si İnternet bağımlısı, %24,3'ü ise muhtemel İnternet bağımlısı olarak bulunmuştur. İnternet bağımlılık durumu ile demografik özelliklerden cinsiyet ve başarı algısı arasında anlamlı bir ilişki olduğu, sosyo-ekonomik durum ve okul türü ile ilişki olmadığı görülmüştür. Bununla beraber kullanım profilleri açısından İnternet kullanım sıklığı, başat İnternet kullanım yeri ve başat İnternet'i kullanım amacı ile İnternet bağımlılık durumu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.Bu çalışma, gençlerdeki İnternet bağımlılığını etkileyen faktörleri ortaya çıkarmakta, rehberlik ve psikolojik danışma alanında çalışan uzmanlara fikir verirken öğretmenlere de bilinçli İnternet kullanmayı öğretme noktasında yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of hereby study is to determine Internet usage profiles and Internet addiction levels of high school students in Isparta district center, to analyze relationships between Internet addiction and demographic features (such as gender, socio-economic status, etc.) and Internet usage profiles (Internet usage frequency, purpose of use, place of use) and to detect the factors that make Internet a pathologic phenomenon.Accordingly, a survey of 20 questions has been applied to 1380 (606 male, 774 female) students studying at 9th-12th classes of 5 high schools in Isparta during school year 2010-2011. Almost 3% of students were found to addicted to the Internet and 24.3% were as possible Internet addicts. It is observed that there is a meaningful relationship between Internet addiction situation and demographic features, especially gender and perception of success, and that no relationship exists when it comes to socioeconomic status and the type of school. Nevertheless, regarding user profiles, a meaningful relationship has been found between Internet usage frequency, dominant place and purpose of Internet use, and Internet addiction level.The present study provides teachers, psychological consultants and guiders with suggestions germane to effective and conscious Internet use.