Araç rotalama sistemlerinde sezgisel yöntemler
Heuristic methods on vehicle rotating systems
  1. Tez No: 283769
  2. Yazar: ÖMER KUŞCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECİR UĞUR KÜÇÜKSİLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında şehir içi taşımacılıkta kullanılan bir servisin önceden belirlenmiş güzergâhları sisteme girilerek bu servisin en etkin ve maliyeti en aza indirecek şekilde rotalanması için bir uygulama geliştirilmiştir.Araç için en iyiye yakın olan güzergâh tespiti Genetik Algoritma veya Karınca Kolonisi Optimizasyonu yöntemleri ile yapılabilmektedir. Tespit edilen güzergâh, bir harita üzerinde gösterilecek, kullanıcıya görsel olarak da yol tarifi yapılacaktır. Ayrıca istendiği takdirde mail veya farklı ortamlar aracılığıyla kullanıcılara rotasyon bilgileri aktarılabilmektedir.Uygulama internet erişimli olup kullanıcılar harita üzerinden gitmek istedikleri konumları işaretleyerek hesaplama işlemini sisteme yaptırıp güzergâh sıra ve çizimlerini görebilmektedirler. Hesaplama işlemi Genetik Algoritma veya Karınca Kolonisi Optimizasyonu ile yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis used in the urban transport system with a service by passing the pre-determined route, and these services cost the most effective way to minimize an application for a route has been developed.Is close to the best route for vehicle detection with Genetic Algorithms or Ant Colony Optimization methods can be performed. Determination of the route will be shown on a map, driving directions, the user will be done visually. In addition, if requested via mail or other media rotation information can be transported to users.Internet users access the application and the position you want to go through the map by checking the system to process and route calculation and drawing during can see. The calculation process can be done with Genetic Algorithms or Ant Colony Optimization.