Green logistics applications in transportation and warehousing
Depolama ve taşımacılıkta yeşil lojistik uygulamaları
- Tez No: 679200
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SÜRAL, DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL TURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yeşil lojistik, lojistik faaliyetlerin çevresel etkilerini gözlemleme ve azaltma çabalarını kapsar. Bu tez yeşil lojistiğin iki alt bölümü olan yeşil taşımacılık ve yeşil depolamada farklı problemleri incelemektedir. Yeşil taşımacılığı ele almak için, düzlemsel tesis yer seçimi problemi bağlamında farklı problemler ortaya koyuyoruz. İlk başta, yeşil Weber problemi (YWP) olarak adlandırılan klasik Weber probleminin bir uzantısını ele alıyoruz. YWP tüm dağıtım sisteminde salınan toplam karbondioksit miktarını enazlamak için düzlemde tek bir tesisin konumuna ve bu tesisten müşterilerin teslim süreleri içinde onlara hizmet veren araçların hızlarına karar verir. Ayrıca, farklı zaman dilimlerinde araç hızlarını sınırlayan zamana bağlı trafik yoğunluğunu dikkate alan zamana-bağlı yeşil Weber problemini (ZB-YWP) ele alıyoruz. YWP ve ZB-YWP'nin ikisini de verimli şekilde optimal olarak çözülebilen ikinci dereceden konik programlama olarak formüle ediyoruz. Bilgisayısal sonuçlar, klasik Weber probleminde ortaya çıkan karbondioksit emisyonlarını YWP'ninkilerle karşılaştırır ve YWP'yi karbondioksit emisyonları açısından farklı trafik sıkışıklığı modeller dahilinde ZB-YWP ile karşılaştırır. Sonra, klasik çok tesisli Weber probleminin bir uzantısı olan, düzlemde p sayıda, p>1, tesisin konumlarını, müşterilerin atamalarını ve dağıtım araçlarının hızlarını araçlardan yayılan toplam karbondioksit miktarını enazlamak için belirleyen, çok-tesisli yeşil Weber problemini (ÇT-YWP) inceliyoruz. Bu problemi, karma tamsayılı ikinci dereceden konik programlama (KT˙IDKP) problemi olarak formüle ediyoruz. Bu formülasyonun zayıf olmasından dolayı sadece küçük boyutlu örnekler dört saat içinde optimal olarak çözülebilmektedir. Daha büyük boyutlu örnekler için, yerel arama sezgisel yöntemi geliştirilmiş ve çok tesisli Weber problemi için kullanılan bazı iyi bilinen sezgisel yöntemler, yani“yerseçimi-atama”,“transfer takibi”ve“ayrıştırma”ÇT-YWP için uyarlanmıştır. Bilgisayısal deneyler, ÇT-YWP için önerilen çözüm yöntemleri çözüm kalitesi ve zamanı açısından karşılaştırır. Ayrıca, dağıtım araçlarından kaynaklı toplam karbondioksit salınım miktarının bulunan tesis sayısına göre nasıl değiştiği gözlemlenir. Lojistikte yeşil depolamayı ele almak için depoların malzeme taşıma sistemlerinde enerji verimliliğine odaklanıyoruz. Sipariş toplayıcı forkliftler, dar koridorlarda hareket etme ve depolarda yüksek raflardan ürün alma kabiliyetleri ile, malzeme taşıma sistemlerinin yeni uygulamalarında sınırlı depolama alanından verimli bir şekilde yararlanılmasını sağlar. Sipariş toplayıcı forkliftlerin sipariş edilen ürünleri toplamak için yönlendirilmesi operasyonel karar düzeyine aittir ve yüksek sıklıkta yapılır. Sipariş toplayıcı forkliftin belirli bir ürün listesini toplaması için enerji açısından verimli bir yol bulmayı amaçlayan, enerjiyi enazlayan sipariş toplayıcı forklift rotalama problemini (EEFRP) tanıtıyor ve inceliyoruz. EEFRP'yi optimal olarak çözmek için bir karma tamsayı programlama formülasyonu ve bir dinamik programlama yaklaşımı geliştirilmiştir. Kesin çözüm yaklaşımları yalnızca küçük boyutlu örnekleri (belirli bir süre içinde) optimal olarak çözebildiğinden dolayı bu problem için bazı tur oluşturma ve tur iyileştirme sezgiselleri öneriyoruz ve bunları tek bir çözüm yaklaşımına entegre ediyoruz. Bilgisayısal sonuçlar, EEFRP için önerilen çözüm yaklaşımının yüksek kaliteli çözümler bulduğunu göstermektedir. Ayrıca klasik mesafe enazlayan problemler yerine EEFRP'nin çözülmesinin önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayabileceğini ortaya koyuyoruz.
Özet (Çeviri)
Green logistics encompasses the efforts to observe and reduce the environmental impacts of logistics activities. This thesis studies different problems in two subdivisions of green logistics that are green transportation and green warehousing. To address green transportation, we introduce different problems in the context of the planar facility location problem. We first consider an extension of the classical Weber problem, named as the green Weber problem (GWP). The GWP decides on the location of a single facility in the plane and the speeds of the vehicles serving the customers from the facility within the customers' deadlines so as to minimize the total amount of carbon dioxide emitted in the whole distribution system. We also introduce time-dependent congestion on roads which limits the vehicle speeds in different time periods and call the resulting problem as the time-dependent green Weber problem (TD-GWP). We formulate the GWP and TD-GWP as second order cone programming problems both of which can be efficiently solved to optimality. Computational results compare the resulting carbon dioxide emissions of the classical Weber problem with those of the GWP and compare the GWP with the TD-GWP in terms of carbon dioxide emissions in different traffic congestion patterns. Then, we study the multi-facility green Weber problem (MF-GWP), an extension of the classical multi-facility Weber problem, that determines the locations of p facilities on the plane, p > 1, allocations of customers to the facilities, and the speeds of the distribution vehicles so as to minimize the total amount of carbon dioxide emitted from the vehicles. We formulate this problem as a mixed-integer second order cone programming (MISOCP) problem. This formulation turns out to be weak and therefore only small size instances can be solved to optimality within four hours. For larger size instances, a local search heuristic is proposed and some well-known heuristics developed for the multi-facility Weber problem, namely“location-allocation”,“transfer follow-up”, and“decomposition”are adapted for the MF-GWP. The experimental results compare the proposed solution methods for the MF-GWP in terms of solution quality and time. We also investigate how the total amount of carbon dioxide emitted by distribution vehicles changes with respect to the number of facilities located. To address green warehousing, we concentrate on energy efficiency in the material handling systems of warehouses. The order picker forklifts, in recent applications of the material handling systems, provide efficient utilization of the limited storage space by their ability to move in narrow aisles and pick items from high level racks in warehouses. Routing the order picker forklifts to pick ordered items belongs to the operational decision making level and is done in high frequency. We introduce and study the energy minimizing order picker forklift routing problem (EMFRP) which aims to find an energy-efficient route for an order picker forklift to pick a given list of items. A mixed-integer programming formulation and a dynamic programming approach are developed to solve the EMFRP exactly. Since the exact solution approaches are able to solve only small size instances to optimality within a given time limit, we provide some tour construction and tour improvement heuristics for the problem and integrate them into a single solution approach. Computational results show that the proposed solution approach for the EMFRP finds high quality solutions. Moreover, it is observed that significant energy savings can be achieved by solving the EMFRP instead of the classical distance minimization problems.