Yapay arı kolonisi algoritması ile ders çizelgeleme probleminin çözümü
Course scheduling problem solving with artificial bee colony algorithm
- Tez No: 283770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECİR UĞUR KÜÇÜKSİLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çizelgeleme, belirli zaman aralıklarında kaynak kısıtları dikkate alınarak kabul edilir bir şekilde atama yapma işlemidir. Eğitim kurumları için ders programı hazırlama işlemi çizelgeleme çeşitlerinden biridir. Amaç, belirlenen kısıtlar çerçevesinde dönem derslerinin zaman çizelgesine yerleştirilmesidir. Eğitim kurumlarında ders programı genellikle idareciler tarafından elle hazırlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, elle hazırlamayı gerektirmeyen, ders programını otomatik olarak hazırlayan bir program geliştirilmiştir. Programda Süleyman Demirel Üniversitesi Gelendost Meslek Yüksekokulu dönem dersleri ve ders görevlendirmeleri kullanılmıştır. Daha önceki çalışmalar incelenerek ve Gelendost Meslek Yüksekokulu'nun ihtiyaçları dikkate alınarak problemin kısıtları belirlenmiştir. Problemin çözümüne yönelik C# programlama dilinde, Yapay Arı Kolonisi algoritması kullanılarak, kullanıcı etkileşimli arayüze sahip bir program geliştirilmiştir. Çalışmalar sonucunda kullanılan algoritma ile uygun bir ders çizelgesi oluşturulmuş ve bu çizelgelerin raporları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Scheduling, taking into account resource constraints specific time interval, is accepted the process of making the assignment. In preparation the lecture program is one of the scheduling types for educational institutions. Purpose of courses placement in the period timeline within the framework of the constraints. In educational institutions curriculum is usually prepared manually by administrators. In this study, preparing a manual that does not require, developed a program that automatically prepares curriculum. Süleyman Demirel University Vocational School of Gelendost of semester courses and course assignments are used in the program. Constraints of the problem, examining the previous studies and taking into account the needs of Vocational School of Gelendost, is determined. C # programming language to solve the problem, using artificial bee colony algorithm, developed a program with an interactive user interface. As a result of our work, we have seen that the used algorithm can create an appropriate course schedule and these tables have been reports.