Üretim bandı üzerindeki renkli silindir parçalarının makine görme sistemiyle tanımlanması ve sınıflandırılması
Classification and recognition of colored cylinder particles on product conveyor belt by using machine vision
  1. Tez No: 283771
  2. Yazar: SEDAT METLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UZUNKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada resim işleme teknikleri ve Bayes teoremi kullanılarak maddelerin renk ayrımı üzerine çalışılmıştır. Ayrıştırılma nesneleri olarak SDÜ CAD CAM Merkez'inde bulunan elektro pnömatik deney düzeneğindeki kırmızı, siyah ve gri renklerde ki silindirik parçalar kullanılmıştır. Çalışmada ilk olarak elektro pnömatik deney setinde ön çalışmalar ve incelemeler yapılmıştır. Buradan elde edilen sonuçlar doğrultusunda aynı platformda farklı bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Elektro pnömatik deney setine eklenen yüksek çözünürlüklü kamera ile alınan görüntüler Visual Basic programlama dili ile hazırlanan yazılım tarafından alınıp bilgisayara kaydedilmiştir. MATLAB'da hazırlanan başka bir yazılım tarafından da kaydedilen resim işlenmiş ve sonuçlar elde edilmiştir. Yazılımın hazırlanması sırasında çeşitli resim işleme tekniklerinden ve resim işleme algoritmalarından yararlanılmıştır. Sonuç olarak algılayıcılı sistemden farklı olarak ayrıştırma işlemi kamera ile 3 kat daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research selection of materials by using Bayes theorem and image processing techniques has been studied. Red, blue and gray materials in electro pneumatic experiment set at SDU Cad Cam Centre are used as the sample to be distinguished In the research, preliminary work and examining in electro pneumatic experiment set were done. A different application in the same platform was done according to the results. Images recorded by on high definition camera in the set were taken by the software Visual Basic program and recorded to the computer.This recorded image was examined by another software done in MATLAB and results were taken. During the preparation of software we used several image processing techniques and image processing algorithms have been used. As a result, the recognition time of objects is shortened three times by using camera instead of color sensor based system.