Sertleştirilmiş takım çeliklerinin delinmesinde kesme parametrelerinin takım aşınması ve talaş oluşumuna etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of cutting parameters effect on tool wear and chip formation at drilling of hardened tool steel
  1. Tez No: 283803
  2. Yazar: MUSTAFA TAYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, ISO 1.2842 (90MnCrV8)'nin delinebilirliği için kuru kesme koşulları altında optimum delme şartlarını tespit etmektir. Bu amaçla, sertleştirilmiş çelik 90MnCrV8'in kaplamalı ve kaplamasız karbür matkaplarla delinmesi esnasında kesme parametrelerinin; kesme kuvvetleri ve takım aşınması üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kaplamasız, AlTiN ve TiAlN kaplı karbür matkaplar kullanılarak kuru kesme şartlarında CNC dik işleme merkezinde talaş kaldırılmıştır. Yapılan deneyler Taguchi Deney Tasarımı yöntemiyle planlanmış ve deney sonuçlarına göre optimizasyon ve doğrulama deneyleri yapılmıştır. Kesme parametreleri olarak üç farklı kesme hızı 40, 45, 50 m/dk ve üç farklı ilerleme 0.006, 0.008, 0.01 mm/devir kullanılmıştır. Bu kesme parametreleri kullanılarak 3 mm çapında matkaplarla 12 mm derinliğinde kör delikler delinmiştir. Kesme kuvvetleri ve takım aşınma değerleri ölçülmüş ve bu ölçümler ışığında kesici takımlar arasında mukayese yoluyla bir değerlendirme yapılmıştır. 90MnCrV8'in kuru kesme şartlarında (7 bar basınçlı hava soğutma ile) delinmesinde en iyi performans AlTiN kaplı takımlardan alınırken, en kötü sonuçlar ise kaplamasız takımlardan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine optimum drilling conditions for ISO 1.2842 (90MnCrV8) drillability under dry cutting conditions. For that purpose the cutting parameters have been investigated with in effects on cutting forces and tool wear when drilling 90MnCrV8 with coated and uncoated drills. Drilling operation were performed on a CNC vertical machining center using uncoated, AlTiN and TiAlN coated carbide drills in dry cutting conditions. This experiments have been applied by through Taguchi design methods. As a cutting paramaters, three cutting speeds (40, 45, 50 m/min) and three different feed rates (0.006, 0.008, 0.01 mm/rev) have been used. Blind holes having 12 mm depth were drilled with 3 mm drills using this cutting parameters. Cutting forces and tool wear were measured and evaluated by comparing the cutting tools according to these measurement. The best performance was obtained from AlTiN coated cutting tools when drilling ISO 1.2842 (90MnCrV8) under dry cutting conditions (at 7 bar pressure cooling). On the other hand, the worst results were reached from uncoated cutting tools.