Un değirmenlerinde vals toplarının konumları ve parametrelerinin verim ve kalite üzerine etkileri
  1. Tez No: 28389
  2. Yazar: ESRA GÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
72 ÖZET Bu çalışma un değirmenlerinde aynı buğday paçalı kullanılarak 1. ve 2. kırma vals topu konum değişikliklerinin un pasajlarının verim ve kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ticari bir değirmenin 1. ve 2. kırma vals toplarının çalışma pozisyonu önce sırta-sırt sonra dişe-diş konumuna getirilmiştir. Her iki çalışma pozisyonunda pasajlardan alınan un örneklerinde önce nem ve kül miktarları belirlenmiştir. Sonra sırasıyla düşme sayısı, sedimentasyon değerleri bulunmuş ve yaş öz miktarları tespit edilmiştir. Un örneklerinin renk değerleri Kent Jones ve Martin renk ölçüm aleti yardımıyla saptanmış, elek analizi ise Bühler Miag laboratuvar tipi elek kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca her iki çalışma pozisyonu için değirmen çıkışından alman aynı tip unlarda farinograf ve ekstensograf denemeleri yapılarak unların ekmeklik kalitesi belirlenmiştir. Kül miktarları ve pasaj verimlerinden yararlanılarak her iki çalışma pozisyonu için kümülatif kül eğrisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY This study was done to determine the effects of the position variations of the first and the second break rolls on flour passages yield and quality using the same wheat mixes in flour mills. The working positions of the first and the second break rolls of a commercial mill were brought first sharp t0 sharp and, then, blunt to blunt. In both working positions, first, moisture and ash contents were determined in flour samples taken from the passages. Then, falling number and sedimentation values were found respectively and gluten contents were figured out. In flour samples, the colour values were found using Kent Jones and Martin colour grader, and the sieving analysis was done using Bühler Miag labaratory type sieve. To determine the bread making quality, the farinograph and the extensograph tests were carried out for both working conditions in the same types of flours taken from the mill's exit. Cumulative ash curve was formed for both working conditions by using ash contens and passage yields.