Farklı bölgelerden izole edilen şarap mayalarının kiler özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 28392
  2. Yazar: UĞUR TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI BÖLGELERDEN ÎZOLE EDİLEN ŞARAP MAYALARININ KİLLER ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Uğur TÜRKMEN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Fil iz ÖZÇEL1K 1993, Sayfa: 37 Jüri t Doç. Dr. Fi üz ÖZÇEL1K. Prof. Dr. Fikri BAŞO?LU Doç. Dr. Sedat DÖNMEZ Killer veya nötral karakterli bir şarap mayası önerebilmek amacıyla, Türkiye'nin değişik şarap bölgelerinden izole edilen mayalar killer, duyarlı, nötral ve killer- duyarlı karakterlerine göre test edilmiştir. Toplam 46 maya dan, 44 maya duyarlı, 2 maya nötral olarak belirlenmiştir. Nötral mayalar, üzüm sırasındaki alkol fermentasyonu hızlarının yavaş olması ve fermentasyonu tamam 1 ayamama lan nedeniyle şarap mayası olarak uygun bulunmamışlardır. ANAHTAR KELİMELER : Killer Maya, Duyarlı maya, Nötral maya, Saccharomyces cerevislae, Şarap fermentasyonu
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF THE KILLER CHARACTERS OF WINE YEAST STRAINS ISOLATED FROM DIFFERENT AREAS Uğur TÜRKMEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Sciences and Technology Supervisor: Assoc, Prof.Dr.Fi üz ÖZÇELÎK 1993, Page: 37 Jurry : Assoc. Prof.Dr. Filiz ÖZÇELÎK Prof.Dr. Fikri BAŞO?LU Assoc. Prof.Dr. Sedat DÖNMEZ In order to introduce a wine yeast with killer or neutral character, the yeasts isolated from different wine regions of Turkey were examined for killer,sensitive, neutral and killer-sensitive characters. From the total of 46 yeasts, 44 yeasts were determined as sensitive while 2 yeasts were neutral. The neutral yeasts were find to be not suitable as wine yeast since they could not complete the alcoholic fermentation of grape must and their fermentation rates were very slow. KEY WORDS : Killer yeast, Sensitive yeast. Neutral yeast, Saccharomyces cerevisiae, Wine fermentation.