Farklı sıcaklık ve kalsiyum konsantrasyonlarının tatlı su ıstakozu (Astacus leptopdactylus, Esch., 1823) juvenillerinin büyüme,yaşama oranı ve kabuk değişimi üzerine etkileri
Effects of temperature and calcium concentration on growth, survival and moulting of fresh water crayfish juveniles (Astacus leptodactylus Esch., 1823)
  1. Tez No: 284094
  2. Yazar: OĞUZ YAŞAR UZUNMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Astacus leptodactylus (Esc., 1823), Türkiye'nin önemli bir tatlı su ıstakozu türüdür. Bu çalışmada tatlı su ıstakozu juvenillerde (Astacus leptodactylus) en iyi yaşama oranı, büyüme ve kabuk değiştirme oranları için suda olması gereken optimum kalsiyum konsantrasyonu ve su sıcaklığı değerlerinin belirlemesi amaçlanmış ve bu amaçla iki farklı deneme ortamı kurulmuştur. 3 ay sürdürülen her iki denemede de üç farklı grup ve her grup için 3 tekrar kullanılmıştır (I. Deneme için su sıcaklıkları 18ºC, 24ºC ve 30ºC; II. Deneme için suyun kalsiyum konsantrayonları 0mg/L, 35 mg/L ve 85 mg/L). I. Denemedeki juvenillerin ortalama boyları 13,98±0,09 mm (±SE) ve ortalama ağırlıkları 0,064±0,002 g (±SE)'dır. II. Denemedeki juvenillerin ise ortalama boyları 11,60±0,00 mm (±SE) ve ortalama ağırlıkları 0,039±0,000 g (±SE)'dır. Deneme sonunda yapılan istatistiki analizler sonucunda; juvenilerde maksimum yaşama oranı 85 mg/L kalsiyum konsantrasyonu (%44,44) ve 18oC su sıcaklığında (%80,00), maksimum ağırlık kazancı 85 mg/L kalsiyum konsantrasyonu ve 24oC su sıcaklığında, maksimum boy artışı 85 mg/L kalsiyum konsantrasyonu ve 24oC su sıcaklığında sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The narrow-clawed crayfish Astacus leptodactylus (Esch., 1823), is important freshwater species in Turkey. The study consisted of two 3-month experiments to investigate the effects of temperature and calcium concentrations on growth, survival and moulting of freshwater crayfish (Astacus leptodactylus). Both experiments were conducted using three replicates of three treatments (water temperature of 18ºC, 24ºC and 30ºC for Experiment I and water calcium concentration of 0 mg/L, 35 mg/L and 85 mg/L for Experiment II). At the initiation of the Experiment I, length of the juveniles was 13,98±0,09 mm (mean±SE) and weight was 0,064±0,002 g (mean±SE). At the initiation of the Experiment II, length of the juveniles was 0,039±0,000 g (mean±SE) and weight was 11,60±0,00 mm (mean±SE). Range analysis showed that the maximum survival of juvenile crayfish occurred at water calcium concentration of 85 mg/L (%44,44), water temperature 18ºC (%80,00); maximum weight gain at water calcium concentration 85 mg/L and water temperature 24ºC; maximum length increase at water calcium concentration 85 mg/L and water temperature 24ºC.