Farklı sıcaklık ve tuzlulukta inkübe edilen Karadeniz kalkan balığı (Psetta maxima Linnaeus, 1758) yumurtalarının embriyonik gelişimi
The embryonic development of Black Sea turbot (Psetta maxima Linnaeus, 1758) eggs in different incubation temperatures and salinities
  1. Tez No: 284093
  2. Yazar: HAMZA POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET RÜŞTÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında Karadeniz kalkan balığı (Psetta maxima) yumurtalarının embriyonik gelişimine farklı sıcaklıkların (8, 10, 12, 14, 16 ve 18°C) ve tuzlulukların (?5, ?10, ?15, ?18, ?20, ?25, ?30, ?35 ve ?40) etkisi incelenmiştir. Araştırmada SUMAE'de üretilmiş altı yaşında beş adet dişi ve dört yaşında on adet erkek anaç kullanılmıştır. Her bir deneme sıcaklığı ve tuzluluk için üçlü tekerrür olacak şekilde döllenmiştir. Bu serilerden döllenme oranı, çıkış oranı, anormallik ve larva boyu ölçülmüştür. Ayrıca zamana bağlı olarak embriyonik gelişim takip edilmiştir.Embriyonik gelişim, deneme yapılan bütün sıcaklıklarda tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of different temperatures (8, 10, 12, 14, 16 and 18°C) and salinities (5, 10, 15, 18, 20, 25, 30, 35 and ?40) on the development of turbot (Psetta maxima) eggs were investigated. Six year-old 5 female and 4 year-old 10 male were produced in CFRI were used in this research. From the egg stock randomly and fertilized in different temperatures and salinities in three seperate series of experiments. Fertilization, hatching, anomaly rate and larvae length of these series were measured. Time dependent embryonic development were observed.Embryonic development was completed in each temperatures.