Isparta ili Aksu ilçesinde bulunan bazı gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) işletmelerinde bakteriyel hastalıkların araştırılması
The investigation of bacterial diseases on some rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) facilities in Isparta-Aksu
- Tez No: 284095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHŞRE IŞIL DİDİNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Isparta ili Aksu ilçesinde yer alan gökkuşağı alabalığı işletmelerinde Nisan-Ekim 2010 ve Şubat-Mart 2011 tarihleri arasında hastalık belirtisi gösteren balıklarda (2-200g) yapılan bakteriyolojik incelemeler sonucunda 15 adet Yersinia ruckeri suşu, 1 adet Pseudomonas fluorescens suşu izole edilmiştir.Yersinia ruckeri suşlarının izole edildiği balıklarda, dış bulgular: renkte koyulaşma, solungaçlarda solgunluk, gözlerde kanama, opaklaşma, körlük ve ekzoftalmus, ağızda yara ve ağız kenarlarında ve çene altında kızarıklık, karında şişkinlik (sıvı birikimi), iç bulgular: kasta anemi, karaciğerde solgunluk peteşial hemoraji, yağ dokuda peteşial kanamalar, arka böbrekte şişkinlik ve bağırsakta sarı sıvı birikimi olarak tespit edilmiştir. Pseudomonas fluorescens'in izole edildiği balıklarda; renkte koyulaşma, solungaçlarda solgunluk, bağırsakta sarı sıvı birikimi görülmüştür.İzole edilen Y. ruckeri suşlarının fenotipik özelliklerinin büyük ölçüde benzer olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, API 20 E test sonuçlarına göre lisin dekarboksilaz ve jelatin hidrolizi testlerinde, klasik mikrobiyolojik testlerden VP testinde farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study took place in April-October 2010 and February-March 2011 in rainbow trout fish farms located in Aksu town, in Isparta province. Some bacteriological investigations were made on fish (2-200g) that has signs of disease and as a result 15 Yersinia ruckeri strains and 1 Pseudomonas fluorescens strain were isolated.External findings on Yersinia ruckeri strains identified in the fish: color darkening, paleness of gills, hemorrhage, opaque, blindness and exophthalmus in eyes, lesions in mouth, and redness around mouth and underside of jaw and swollen abdomen. Internal findings: anemia in muscles, pale and petechial hemorrhage in liver, petechial hemorrhage in adipose tissue, enlarged hind of kidney, depositing of yellow liquid in intestines. Signs on Pseudomonas fluorescens strain identified in the fish: color darkening, paleness on gills, depositing of yellow liquid in intestines.The isolated Y. ruckeri strains, phenotypic characteristics similar to a large extent. However, hydrolysis of gelatin and lysine decarboxylase tests according to the results of API 20 E test, VP test in the classical microbiological tests were found differences.