Bor kaplamalı betonarme çeliğinin korozyona etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of boron-coated reinforced concrete steel corrosion
- Tez No: 284097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN KILINÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada korozyonun çeşitleri, korozyonu etkileyen nedenler ve korozyonun beton içerisindeki bor kaplamalı betonarme çeliğinin etkileri, korozyon tespit etme yöntemleri araştırılmıştır. Çeliğin beton içindeki korozyon hızını ölçmek üzere NaCl çözelti ortamında beton içindeki bor kaplamalı betonarme çeliğinin korozyon davranışları araştırılmıştır. Beton içerisindeki bor kaplamalı betonarme çeliği ile normal betonarme çeliğinin NaCl ortamlardaki korozyon davranışları karşılaştırılmıştır. 0,3 mol NaCl çözeltisi içinde bekletilen betonarme örneklerinin korozyon özellikleri 120 gün boyunca belirli periyotlarda takip edilmiştir. Çalışmada borla kaplı betonarme çeliğinin ve normal betonarme çeliğinin korozyon açısından benzer eğilimleri ve sonuçları ortaya çıkaran en uygun deneysel yöntemler tartışılmıştır.Sonuç olarak borun etkin bir yüzey sertleştirme ve çeliğin Fe2B ve FeB yapısında oluşan borür tabakası; 2000 HV civarındaki sertlik ve çok yüksek aşınma direncine sahip olması çelik yüzeyindeki gözenekleri kapatmasından dolayı su ve çeşitli kimyasalların yapıya girişini ve çeliğe difüzyonunu engelleyerek korozyonu yavaşlatıcı bir etki gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, types of corrosion, factors affecting corrosion, boron coated steel reinforced concrete effects of corrosion in concrete, corrosion detection methods were investigated. To measure the speed of corrosion of steel in concrete NaCl solution in investigated the corrosion behavior of steel reinforced concrete in the boron-coated. Boron- Coated steel in concrete and normal concrete steel reinforced concrete NaCl environments behavior of the corrosion compared. 0,3 mol NaCl kept in a solution of concrete examples of corrosion properties Were followed up periodically for 120 days study normal reinforced concrete and boron- coated steel, in terms of corrosion Similar trends and the results of reveal the most appropriate experimental methods are discussed.As a result, an effective surface hardening of boron and steel Fe2B and FeB structure of the boride layer 2000 HV near hardness and very high have wear resistance off the steel surface of the pores due to water and various chemicals input structure and preventing of steel diffusion corrosion was observed that the retarding effect.