Ege bölgesinde bulunan bazı çipura (Sparus aurata, Lin., 1758) ve levrek balığı (Dicentrarchus labrax, Lin., 1758) işletmelerinde parazitik hastalıkların araştırılması
The investigetion of parasitic diseases on some sea bass (Dicentrarchus labrax, Lin., 1758) and sea bream (Sparus aurata, Lin., 1758) facilities in aegean region
- Tez No: 284096
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİRE IŞIL DİDİNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Ege bölgesindeki ağ kafes, toprak havuz ve kuluçkahanelerde yetiştirilen çipura (Sparus aurata Linnaeus, 1758) ve levrek (Dicentrarchus labrax Linnaeus, 1758) balıklarının parazit faunası araştırıldı. Araştırma Mart-Kasım 2010 tarihleri arasında yürütülmüş olup, 45 adet çipura (Sparus aurata) ve 139 adet levrek (Dicentrarchus labrax) balığı incelenmiştir. Ortalama 0.25-800 g ağırlıklarında çipura (Sparus aurata) balıklarında; Ciliophora'lardan Trichodina sp.; Dinoflagellat'lardan Amyloodinium ocellatum, ortalama 18.94-850 g ağırlıklarındaki levrek (Dicentrarchus labrax) balıklarında; Ciliophora'lardan Apiosoma sp.; Dinoflagellat'lardan Amyloodinium ocellatum; Monogenean'lardan Diplectanum aequans; Copepod'lardan Lernanthropus kroyeri ve Cymothoid isopod'lardan Ceratothoa oestroides parazitleri tespit edilmiştir. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan çipura balıklarında Amyloodinium ocellatum ve levrek balıklarında Apiosoma sp. ilk kez rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, parasitic fauna of sea bass (Dicentrarchus labrax) and sea bream (Sparus aurata) of cultured at net cages, soil ponds and hatcheris in Aegean region were investigated. This research was conducted between march-november 2010 and investigated to 45 sea bream and 139 sea bass. Ciliophora Trichodina sp.; Dinoflagellate Amyloodinium ocellatum in sea bream (0.25-800 g average weight) and Ciliophora Apiosoma sp., Dinoflagellate Amyloodinium ocellatum, Monogenea trematodes Diplectanum aequans, Copepod lernanthropus kroyeri and Cymothoid isopoda Ceratothoa oestroides in sea bass (18.94-850 g average weigth) were determinated. Amyloodinium ocellatum in sea bream and Apiosoma sp. in sea bass was reported ort he first time in Turkey.